Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 68-77: Τετράλεπτο black-out και ήττα κόντρα στη ροή του αγώνα (vid)

Για τρίτη φορά τις τελευταίες έξι σεζόν ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τις εντός έδρας υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα με ήττα. Όπως με Μιλάνο και Ζαλγκίρις έτσι και με τη Μπαρτσελόνα έχασε (68-77) ένα ματς που μέχρι το 35ο λεπτό κρατούσε στα χέρια του από 14-0 σερί των “μπλαουγκράνα”

Στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε σαφέστατο επιθετικό πρόβλημα επειδή δεν έπαιζε… άμυνα. Πως γίνεται αυτό; Μια χαρά γίνεται αφού ο Ολυμπιακός του Μπαρτζώκα είναι μια ομάδα που παίρνει ενέργεια στην επίθεση από την άμυνά της.

Ξεκίνησε με 10 χαμένες επιθέσεις στις 12 πρώτες (2/7 σουτ, 5 λάθη) με τους Κάλινιτς, Ντα Σίλβα και Βέσελι να οργιάζουν στην άμυνα του Ολυμπιακού. Μέχρι το 20-35 του 15ου λεπτού οι ερυθρόλευκοι απλά παρακολουθούσαν το ρεσιτάλ ευστοχίας της Μπαρτσελόνα που ξεκίνησε με 7/11 τρίποντα και συνολικά 9/15 εντός πεδιάς στο ημίχρονο με τον Αμπρίνες αλάνθαστο (3/3).

Η επιστροφή του Μιλουτίνοβ στον οποίο ο Φαλ έδωσε πολύτιμες ανάσες, η τρέλα του Λαρεντζάκη έφεραν ένα γρήγορο 7-0 (27-35) ενώ το γκολ-φάουλ του διστακτικού στα πρώτα του λεπτά στο ματς Μπραζντέικις έριξε τη διαφορά στους 6 (32-38) βάζοντας τις βάσεις της πλήρους αντεπίθεσης στην 3η περίοδο. Η Μπαρτσελόνα πια ένιωθε στο πετσί της την άμυνα των γηπεδούχων και με εξαίρεση δύο σερί τρίποντα Γιοκουμπάιτις και Λαπροβίτολα στο 3ο δεκάλεπτο έβγαζε… αίμα για να σκοράρει.

Το μόνο που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός ήταν να βάλει τον κόσμο στην εξίσωση και το κατάφερε με την τρέλα του Κάνααν. Ο Αμερικανός έβαλε 7 συνεχόμενους πόντους συμπεριλαμβανομένου ενός “σκοτωμένου” buzzer τρίποντου για το 44-42 στο 25ο λεπτό. Ναι, καλά μετρήσατε, το επιμέρους σκορ από το 15ο έως το 25ο λεπτό ήταν 24-7 για τον Ολυμπιακό που δεν πτοήθηκε από τα δύο τρίποντα των Καταλανών που προανέφερα, απόρροια κυρίως από δύο βιαστικές επιθετικές επιλογές του Λούντζη. Η απάντηση ήρθε με 10-0 σερί για το 54-50 με φοβερή δουλειά από Πίτερς και Μπραζντέικις και αθόρυβη αμυντική από τον Παπανικολάου με τη διαφορά να φτάνει και στους 7 (66-59) στα μισά της τελευταίας περιόδου (35’32’’).

Φυσικά η Μπαρτσελόνα όχι μόνο δεν τα παράτησε αλλά με επιμέρους 10-0 με Σατοράνσκι, Λαπροβίτολα, Αμπρίνες και Βέσελι (66-69) “σίγασε” ξανά το ΣΕΦ με το ρολόϊ να δείχνει μόλις 124 δευτερόλεπτα για το φινάλε και την πίεση πια όλη στις πλάτες των παικτών του Ολυμπιακού. Ο Γουόκαπ που είχε “χτίσει” τη διαφορά στις αρχές της περιόδου είχε πια κουραστεί και έχασε τρεις σερί επιθέσεις μετά από 36 λεπτά συμμετοχής (ελλείψει του τραυματία Ουίλιαμς-Γκος να του δώσει ανάσες) με τον Αμπρίνες να ολοκληρώνει το σερί της Μπαρτσελόνα στο 14-0 για το 66-73 που “σφράγισε” τη νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 34-40, 54-56, 68-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουόκαπ 14, Κάνααν 9, Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 5, Φαλ 4, Παπανικολάου 7, Μπραζντέικις 5, Πίτερς 11, Μιλουτίνοβ 10

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντα Σίλβα 7, Βέσελι 8, Μπριθουέλα, Κάλινιτς 8, Σατοράνσκι 5, Ερνανγκόμεθ, Λαπροβίτολα 17, Αμπρίνες 16, Πάρκερ 3, Γιοκουμπάιτις 10, Πάρα 3