Βιλερμπάν – Παρτιζάν 62-88: Σκόρπισε τους Γάλλους για την πρώτη νίκη η ομάδα του Ζοτς (vid)

Η Παρτιζάν πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague αφού επικράτησε άνετα στη Γαλλία της Βιλερμπάν με 88-62.

Για τους νικητές πρωταγωνιστής ήταν ο Νάναλι που σημείωσε 17 πόντους ενώ άλλους 13 πρόσθεσε ο Λεντέι. Στην αντίπερα όχθη ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Τζάκσον που πέτυχε 16 πόντους.

Το ματς ξεκίνησε ισορροπημένα με την Παρτιζάν να έχει ένα μικρό προβάδισμα και τη Βιλερμπάν να ψάχνει για λύσεις κυρίως επιθετικά με την πρώτη περίοδο να κλείνει με τους Σέρβους μπροστά (13-17).

Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο του Ζοτς εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Γάλλων και με καλές επιλογές στην επίθεση πήρε διψήφια διαφορά (16-29) που τη διατήρησε μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (29-43).

Στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να τελειώσουν το ματς ώστε να πάρουν και ψυχολογία για τη δύσκολη συνέχεια της Ευρωλίγκας και έστειλαν τη διαφορά στους 30 πόντους (40-70). Η Βιλερμπάν έκλεισε πάντως καλύτερα το τρίτο δεκάλεπτο αφού έκανε ένα επιμέρους 8-2 με το σκορ στο 30’ να είναι 48-72.

Στην τελευταία περίοδο το μόνο που περίμεναν να μάθουν οι φίλοι των δύο ομάδων ήταν το τελικό σκορ αφού η Παρτιζάν είχε καθαρίσει την υπόθεση νίκη η οποία σφραγίστηκε με σκορ 88-62.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 29-43, 48-72, 62-88

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Σκοτ 9 (4/6 δίποντα), Λι 6 (3/4 δίποντα), Καχούντι 3 (1), Λοβέρν 3 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λουγουαγού-Καμπαρό 10 (3/5 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Έντουιν Τζάκσον 5, Ντε Κολό 4 (1/5 σουτ), Εγκμπούνου 6 (3/3 δίποντα), Εντιαγέ, Φρανκ Τζάκσον 16 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 13 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αβράμοβιτς 4 (2/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κοπρίβιτσα 4, Πάντερ 11 (3/6 δίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμάιλαγκιτς 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές), Νάναλι 17 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τριφούνοβιτς 3 (1), Άντζουσιτς 8, Ντόζιερ 6 (2/7 σουτ), Πονίτκα 2, Καμίνσκι 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 19/39 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 12/12 βολές, 35 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 14 επιθετικά), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 28/41 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 20/21 βολές, 36 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 10 λάθη