Ρεάλ Μαδρίτης – Ντάλας Μάβερικς 127-123: NBA σόου στην Ισπανία με νικήτρια τη «Βασίλισσα»

Η επιστροφή του Λούκα Ντόντσιτς στο WiZink Center ως αντίπαλος της Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε τους Ντάλας Μάβερικς να χάνουν από τη «Βασίλισσα» (127-123), η οποία γύρισε από το -14.

Ο Σλοβένος σταρ έπαιξε ελάχιστα λεπτά (5′) στην πρώτη περίοδο (καθότι τραυματίας), όμως πρόλαβε να σημειώσει 9 πόντους και μετά απόλαυσε τον αγώνα από τον πάγκο.

Το ματς:

Η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα πως δεν φοβάται να κοιτάξει κατάματα τους Μάβερικς και έδωσε στο ματς γρήγορο ρυθμό, αφού ο Γιουλ σημείωσε 3/3 τρίποντα με το «καλημέρα». Η… παρέα του Λούκα Ντόντσιτς ωστόσο, είχε απαντήσεις και δεν άφηνε τους παίκτες του Τσους Ματέο να ξεφύγουν στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 38-37.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να «τρέχουν» το γήπεδο, όμως οι Μάβερικς προς το τέλος της περιόδου ήταν πιο εύστοχοι από τη «Βασίλισσα» (η οποία έκανε και αρκετά λάθη) και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους (65-71).

Στην τρίτη περίοδο του αγώνα οι Μάβερικς διατήρησαν τον έλεγχο, που είχαν αποκτήσει στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και έβρισκαν λύσεις τόσο από την γραμμή του τριπόντου όσο και από το «ζωγραφιστό», τρέχοντας ένα σερί στο σκορ με 11-0.

Η Ρεάλ Μαδρίτης όμως, είχε τον τρόπο να μην μείνει πολύ πίσω στο σκορ με τους Πουαριέ και Γιούλ να βρίσκουν τα καλάθια και να κρατούν «ζωντανή» την ομάδα τους (90-99).

Στην τελευταία περίοδο, και οι δύο ομάδες πάλευαν σκληρά για τη νίκη, με την Ρεάλ να καταφέρνει να φέρει το ματς στα ίσια 2:10′ πριν το τέλος με τρίποντο του Γιαμπουσέλε (118-118) και δευτερόλεπτα αργότερα να προηγείται με 122-120 με καλάθι του Καμπάτσο.

Με ενάμιση λεπτό για το τέλος, οι παίκτες της Ρεάλ «ξέσπασαν» και τιμώρησαν την «αδιαφορία» των Μάβερικς για άμυνα, παίρνοντας τη νίκη με 127-123.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Καμπάτσο που σημείωσε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ ενώ για το Ντάλας ο Χάρνταγουεϊ με 21 πόντους (5/14 τρίποντα).

Τα δωδεκάλεπτα: 38-37, 65-71, 90-99, 127-123

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Μούσα 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιαμπουσέλε 18 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ταβάρες 8 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 19 (5/8 τρίποντα), Καμπάσο 20 (3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Φερνάντεθ 14 (4/10 τρίποντα), Πουαριέ 19 (8/11 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Χεζόνια 5 (1), Ροντρίγκεθ 6 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Εντιαγέ, Αμπάλδε, Κοζέρ 7 (1), Ντιανιέ 3, Γκονθάλεθ

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Κιντ): Τζόουνς 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκραντ Γουίλιαμς 8 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Λάιβλι 6, Έξουμ 13 (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ντόντσιτς 9 (3), Χάρνταγουεϊ 21 (5/14 τρίποντα), Πάουελ 13 (6/8 δίποντα), Γκριν 9 (1), Κάρι 13 (1), Κλέμπερ, Χάρντι 9, Πρόσπερ 5, Ντένις 2, Χολμς, Λόσον 4, Γουόκερ 3, Βίσκαμπ