Μπασκόνια – Ρεάλ 77-79: Στη «Βασίλισσα» ο πρώτος ισπανικός εμφύλιος (vid)

Η Ρεάλ σε ένα ματς θρίλερ από το πρώτο δευτερόλεπτο πήρε τον πρώτο ισπανικό εμφύλιο απέναντι στην Μπασκόνια με 79-77.

Για την ομάδα του Τσους Ματέο πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Γιαμπουσέλε που εκτός από τους 18 πόντους που σημείωσε, πέτυχε και πολύ καθοριστικά καλάθια για την ομάδα του.

Από την απέναντι πλευρά, για την Μπασκόνια που είχε ευκαιρίες να πάρει εκείνη τη νίκη ξεχώρισε ο Τσίμα Μονέκε που έκανε double double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο ισπανικός εμφύλιος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες από το πρώτο δευτερόλεπτο να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ αλλά την Μπασκόνια με ένα σερί 7-0 να κλείνει στο +4 την πρώτη περίοδο (23-19).

Η Ρεάλ επέστρεψε ταχύτατα στο δεύτερο δεκάλεπτο με συνεχόμενα τρίποντα παίρνοντας μάλιστα και προβάδισμα 5 πόντων (29-34). Η απάντηση των Βάσκων ήταν επίσης άμεση κάνοντας το ματς ντέρμπι (34-34) και πήγαν στα αποδυτήρια με το πάνω χέρι στο σκορ (47-43) εξαιτίας ενός επιμέρους 6-2 στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Και στο δεύτερο ημίχρονο το τέμπο ήταν το ίδιο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο στο παιχνίδι με την ομάδα του Πεναρόγια να παίζει πιο ορθολογικό πάντως μπάσκετ και επιβραβεύτηκε αφού πήγε στην τελική ευθεία με +5 (67-62).

Το παιχνίδι όμως φαινόταν ότι θα είναι θρίλερ κάτι που έγινε πραγματικότητα αφού η πρωταθλήτρια Ευρώπης πίεσε στην άμυνα και με το πρώτο καλάθι του Καμπάτσο πέρασε μπροστά με ένα λεπτό να απομένει (77-79). Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του ματς αφού η Μπάσκονια αν και είχε ευκαιρίες να πάρει τη νίκη τις έχασε και η Βασίλισσα πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 47-43, 67-62, 77-79

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 10 (1/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Μάνιον 13, Ρεϊέστε, Σεντεκέρσκις 8 (10 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς, ΜακΙντάιρ, Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος 4, Ντιόπ 8 (11 ριμπάουντ), Κότσαρ 5, Κοστέλο 16 (3 ριμπάουντ), Μόνεκε 13 (10 ριμπάουντ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 7, Ντιανιέ, Φερνάντεθ, Αμπάλδε, Καμπάσο 2, Γκονζάλεζ, Χεζόνια 9, Ροντρίγκεθ 5, Πουαριέ 10 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 15 (4/9 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 18 (8 ριμπάουντ), Μούσα 13 (7 ριμπάουντ).