Φενερμπαχτσέ – Αρμάνι 85-82: Μπήκαν με το δεξί οι Τούρκοι σε ματς θρίλερ (vid)

Η Φενερμπαχτσέ πήρε αγχωτική νίκη με 85-82 απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο αφού χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπορεί να ήταν πρώτος σκόρερ ο Σκότι Γουίλμπεκιν που πέτυχε 19 πόντους αλλά αυτός που ήταν ο λόγος της νίκης ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης που πέτυχε 15 πόντους με 3 κρίσιμα τρίποντα. Για τους Ιταλούς επική εμφάνιση έκανε ο Μίροτιτς που έκανε double double με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Αρμάνι να είναι πολύ συγκεντρωμένη στην άμυνα και με ένα κρεσέντο τριπόντων πήρε διψήφια διαφορά (8-18). Η Φενέρ σε εκείνο το σημείο ξύπνησε και με επιμέρους 11-5 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -4 (19-23).

Η ομάδα του Ιτούδη πήρε το μομέντουμ και με πολύ καλή άμυνα πήρε το πάνω χέρι στο σκορ στα μισά της δεύτερης περιόδου (30-29), το οποίο και κράτησε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (38-35).

Στο β’ μέρος οι Τούρκοι μπήκαν με όρεξη στο παρκέ και με τους Παπαγιάννη, Ντόρσεϊ σε μεγάλα κέφια πήραν διψήφια διαφορά (55-45) με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες σε απόσταση 8 πόντων (62-54).

Το Μιλάνο όμως την τελευταία περίοδο αντέδρασε και στα μισά της πέρασε με τρίποντο του Μίροτιτς μπροστά (68-69). Έτσι το ματς έγινε θρίλερ με τον Παπαγιάννη να δίνει ένα +4 στην ομάδα του (76-72). Ο Μέλι όμως απάντησε και με 4 πόντους έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο μεγαλώνοντας την αγωνία (76-76).

Εκεί όμως οι λύσεις της Φενέρ έδειξαν πιο φρέσκες με τον Γουίλμπεκιν να πετυχαίνει ένα τεράστιο τρίποντο δίνοντας αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (84-79) κάτι που ήταν αρκετό για το σύνολο του Ιτούδη να πάρει τη νίκη με σκορ 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 38-35, 62-54, 76-76, 85-82

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 2, Γουίλμπεκιν 19 (4/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Σανλί, Παπαγιάννης 15 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Μαχμούτογλου, Ντέιβις, Πιέρ 11 (3/3 τρίποντα), Γκούντουριτς 15 (4/4 δίποντα), Ντόρσεϊ 15 (3/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Καλάθης, Μάνταρ 8, Σεστίνα.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες 5, Μπορτολάνι, Πάνγκος 2, Τονούτ 3 (1) Μέλι 7 (5 ριμπάουντ), Καμαγκατέ, Ρίτσι, Φλακαντόρι 3, Σιλντς 10 (5 ριμοπάουντ), Μίροτιτς 27 (3/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Χάινς 4, Φόγκτμαν 21 (7 ριμπάουντ).