Μπάγερν – Άλμπα 80-68: Στους «Βαυαρούς» ο πρώτος εμφύλιος της σεζόν (vid)

Η Μπάγερν κέρδισε τον πρώτο εμφύλιο της σεζόν απέναντι στην Άλμπα με 80-68 στην πρεμιέρα της Euroleague.

Για την ομάδα του Λάσο ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Περιστερίου Σιλβέν Φρανσίσκο που σημείωσε 17 πόντους ενώ για την Άλμπα από 12 πόντους πέτυχαν ο Τίμαν και Ολίντε.

Ο γερμανικός εμφύλιος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι χέρι -χέρι στο σκορ με την Μπάγερν να κλείνει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα ενός καλαθιού (19-17).

Στη δεύτερη περίοδο όμως η Άλμπα πάτησε το γκάζι και με επιμέρους 17-5 πήρε διψήφια διαφορά στο σκορ (33-44) παγώνοντας το «Audi Dome» αφού το ημίχρονο έκλεισε υπέρ της με 36-44.

Αυτό όμως που έγινε στην τρίτη περίοδο δεν το περίμενε ούτε ο πιο φανατικός οπαδός των Βαυαρών αφού η ομάδα του διέλυσε τους Βερολινέζους και στις δύο άκρες του παρκέ. Αρχικά το σύνολο του Λάσο γύρισε το ματς σε 48-46 με καλάθι του Μπόνγκα και στη συνέχεια έκτισε μια διαφορά πηγαίνοντας στην τελευταία περίοδο στο +10 (61-51).

Οι παίκτες του Λάσο διατήρησαν το μομέντουμ φτάνοντας πέντε λεπτά πριν τη λήξη στο +17 (74-57) κάτι που ήταν αρκετό για να νικήσουν τον πρώτο εμφύλιο της σεζόν με σκορ 80-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-44, 61-51, 80-68

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 8 (2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Φρανσίκσο 17 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Έντουαρντς 5 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπόνγκα 11 (1/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπολμάρο 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ομπστ 8 (2), Ιμπάκα 8 (9 ριμπάουντ), Βίμπεργκ 1, Μπράνκοβιτς, Μπούκερ 10 (6 ριμπάουντ), Γκιλέσπι 2

ΑΛΜΠΑ (Γκονζάλεθ): Μπράουν 8 (1/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πρόσιντα 2, Σπανιόλο 6 (2 ασίστ), Ντίλοου (3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μάτισεκ 2, Τόμας 11 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Νίκιτς 4, Σάμαρ 5 (1), Ολίντι 12 (1/4 τρίποντα, Τίμαν 12 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπιν 6 (1)