Μακάμπι – Παρτιζάν 96-81: Δια χειρός Μπράουν η πρώτη νίκη των Ισραηλινών (vid)

Η Μακάμπι μπήκε με το δεξί στην εφετινή Euroleague αφού επικράτησε εύκολα της Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με 96-81.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Λορέντζο Μπράουν που σημείωσε 22 πόντους με 4 στα 5 τρίποντα ενώ για την Παρτιζάν, που φάνηκε πως δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του ματς, ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Αβράμοβιτς που πέτυχε 24 πόντους.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τη Μακάμπι να παίρνει από τα πρώτα δευτερόλεπτα τα ηνία του παιχνιδιού αφού με πρωταγωνιστή τον Λορέντζο Μπράουν ξέφυγε με 12 πόντους (23-11), με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει υπέρ των Ισραηλινών με 27-16.

Ο φρενήρης ρυθμός της ομάδας του Κάτας συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με τη διαφορά να φτάνει με καλάθι του Κόλσον στους 17 πόντους (45-28). Η Παρτιζάν προσπαθούσε να κρατήσει τη διαφορά όσο χαμηλότερα μπορούσε αλλά οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν κλείνοντας το ημίχρονο στο +12 (55-43).

O Zoτς βλέποντας πως πρέπει να χαμηλώσει τον ρυθμό του παιχνιδιού για να διεκδικήσει τη νίκη μπήκε με διάθεση στο δεύτερο μέρος για να παίξει η Παρτιζάν πολύ σκληρή άμυνα. Aυτό λειτούργησε για κάποια λεπτά αλλά η Μακάμπι βρήκε τις λύσεις μέσω των πολλών βολών που πήραν οι παίκτες της κάτι που την έστειλε στην τελευταία περίοδο σε απόσταση 16 πόντων (74-58).

Αυτό ήταν αρκετό ώστε οι Ισραηλινοί να εκτοξεύσουν τη διαφορά στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου πάνω από τους 20 πόντους (84-60) κάτι που τους έδωσε τη νίκη στην πρεμιέρα της Euroleague με 96-81.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 55-43, 74-58, 96-81

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 4 (4/4 βολές, 4 ασίστ), Γουέμπ 3, Μπράουν 22 (5/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Μένκο, Σόρκιν 14 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 6 (2), Ριβέρο 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές), Κοέν 2, Νίμπο 14 (5/6 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλατ 8 (1/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κόλσον 12 (5/8 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 5 (2/5 σουτ), Αβράμοβιτς 24 (8/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Κοπρίβιτσα 6, Πάντερ 11 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σμάιλαγκιτς 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές), Γιάραμαζ, Νάναλι 10 (2), Τριφούνοβιτς 2, Άντζουσιτς, Ντόζιερ 11 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Πονίτκα, Καμίνσκι 2