Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 94-73: Τρίποντη ραψωδία και πρώτη νίκη για τους «ερυθρόλευκους» (vid)

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα αφού με τρίποντη ραψωδία νίκησε με 94-73 τη Βιλερμπάν.

Για τους Σέρβους ξεχώρισε ο Σάμπαζ Νέιπιερ που πέτυχε 21 πόντους με 5 τρίποντα ενώ ακολούθησε ο Γκιεντράιτις που πρόσθεσε άλλους 17. Για τη Βιλερμπάν διασώθηκε μόνο ο Λοβέρν που σημείωσε 18 πόντους.

Να σημειωθεί πως η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πέτυχε ένα απίστευτο κρεσέντο από την γραμμή των 6,75μ αφού ολοκλήρωσε τον αγώνα με ποσοστό 50% (17/34).

H αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει μια απίστευτη τρίποντη ραψωδία και να παίρνει από πολύ νωρίς διψήφια διαφορά (17-7). Η Βιλερμπάν πίεσε και με σωστές επιλογές του Λοβέρν μείωσε σε 19-14. Τελικά οι παίκτες του Ιβάνοβιτς βρήκαν τις λύσεις από την γραμμή του τριπόντου κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +11 (29-18).

Οι Σέρβοι είχαν καταστρέψει κάθε αμυντικό πλάνο του Πάρκερ και με τους Γκιεντράιτις, Σιμόνοβιτς, Νέιπιερ που έβαζαν το ένα σουτ πίσω από το άλλο πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 21 πόντων (52-31).

Στο δεύτερο μέρος η Βιλερμπάν μπήκε καλύτερα στο παρκέ παίζοντας πιο καλή άμυνα στα αστέρια της ομάδας του Ιβάνοβιτς όμως δεν κατάφερε στην τρίτη περίοδο να μειώσει σε μονοψήφια νούμερα τη διαφορά (69-55).

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με το πόδι στο γκάζι εκτοξεύοντας ξανά κοντά στους 20 πόντους τη διαφορά (82-65) με το τελικό 94-73 να δίνει μια άνετη νίκη στον Ερυθρό Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 52-31, 69-55, 94-73

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Λαζάρεβιτς, Τεόντοσιτς 3 (1), Χάνγκα 7 (1/5 τρίποτα, 4 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 9, Λάζιτς 6, Σιμόνοβιτς 14 (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Νέιπιερ 21 (5/8 τρίποντα), Τόμπι, Ίλιτς 5, Νέντοβιτς 12 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 17 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κούζμιτς

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Σκοτ 13 (2/5 τρίποντα), Λι 7 (3 ριμπάουντ), Λοβέρν 18 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Καμπαρό 13, Ντιαλό, Τζάκσον, Ντε Κολό 13 (3/5 τρίποντα), Εγκμπούνου 7, Φαλ, Εντιαγέ, Νοάμ, Τζάκσον 2.