Asian Games: Νικήτριες στον τελικό οι Κινέζες

Η Κίνα επιβλήθηκε της Ιαπωνίας με 74-72 στον τελικό του μπάσκετ γυναικών στους Ασιατικούς Αγώνες της Χανγκζού.

Μπροστά στο κοινό της χώρας τους οι Κινέζες προηγήθηκαν με 26-16 στην πρώτη περίοδο με την Ιαπωνία να πλησιάζει στους δύο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και το παιχνίδι να αποκτά άλλη εικόνα στην συνέχεια με την κάθε ομάδα να έχει το δικό της διάστημα μπροστά στο σκορ.

Το κοινό σηκώθηκε από τις θέσεις του στα 25 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη όταν η Λι Μενγκ έκανε το 72-69 ωστόσο η Ιαπωνία απάντησε με το τρίποντο της Σάκι Χαγιάσι. Οι Κινέζες ευστόχησαν στην επόμενη επίθεσή τους με τη Χιμαβάρι Ακάχο να αστοχεί στην τελευταία φάση του ματς.