Άρης – Γκραν Κανάρια 66-82: Ηττήθηκε στη σκιά του θανάτου του Ιωαννίδη (vid)

Ο Άρης μπήκε με το αριστερό στο Eurocup αφού ηττήθηκε από την Γκραν Κανάρια με 66-82 λίγες ώρες μετά την είδηση του χαμού του Γιάννη Ιωαννίδη.

Για τους νικητές φοβερή εμφάνιση έκανε ο Έι Τζέι Σλότερ που πέτυχε 21 πόντους με 4 τρίποντα ενώ για τον Άρη πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκάλινατ με 22 πόντους.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Άρη να έχει τον πλήρη έλεγχο και να παίρνει στα πρώτα λεπτά μια διαφορά 8 πόντων (18-10), η οποία διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (28-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η εικόνα του ματς ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Η Γκραν Κανάρια ανέβασε στροφές και όχι απλά έφερε το ματς στον πόντο (30-29) πήρε και διαφορά 6 πόντων (32-38) σε ένα εφιαλτικό δεκάλεπτο για την ομάδα του Καστρίτη που πήγε στα αποδυτήρια στο -3 (35-38).

Η τρίτη περίοδος ήταν ισορροπημένη με τον Άρη να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και να μένει κοντά στο σκορ. Με το Αλεξάνδρειο ηφαίστειο και καλές επιλογές στην επίθεση οι Κίτρινοι μάλιστα πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Τολιόπουλου (55-54) με τον Αλμπισί πάντως να στέλνει το σύνολο του Γιάκα Λάκοβιτς μπροστά στο τελευταίο δεκάλεπτο (55-57).

Εκεί υπήρξε μόνο μία ομάδα στο παρκέ και αυτή ήταν η φιλοξενούμενη. Αρχικά οι Ισπανοί ξεκίνησαν με σερί 14-0 και με έναν παλιό γνώριμό μας τον Έι Τζέι Σλότερ να ευστοχεί σε συνεχόμενα τρίποντα η διαφορά εκτοξεύθηκε και πάνω από του 20 πόντους (59-80).

Έτσι ο Άρης υπέστη την ήττα στην πρεμιέρα του Eurocup με 66-82 στη σκιά του θανάτου του τεράστιου Γιάννη Ιωαννίδη.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 35-38, 55-57, 66-82

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4, Σανόγκο 6 (4 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 8 (2/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καρ 2 (4 λάθη), Κατσίβελης 2, Μπλούμπεργκς 2, Φίλλιος, Μποχωρίδης 6 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντε Σόουζα 4 (5 ριμπάουντ), Χάρελ 10 (2), Γκάλινατ 22 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ)

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Λάκοβιτς): Κλάγιτς 3 (1), Σλότερ 21 (4/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπάσας (3 ασίστ), Αλμπισί 8 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 λάθη), Πρκάτσιν (3 ριμπάουντ), Μπρουσίνο 14 (4/8 τρίποντα), Σάλβο 9 (1), Πέλος 12 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σούρνα 3 (1), Λάντεσπεργκ 4, Λόπεζ 2, Λάμερς 4 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 15/27 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 12/14 βολές, 24 ριμπάουντ ( 9 επιθετικά – 15 αμυντικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Γκραν Κανάρια: 10/23 δίποντα, 14/29 τρίποντα, 20/24 βολές, 36 ριμπάουντ ( 13 επιθετικά – 23 αμυντικά), 19 ασίστ, 12 κλεψίματα, 18 λάθη, 1 μπλοκ