Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ερυθρός Αστέρας 112-109: Φοβερός αγώνας με δύο παρατάσεις και νικήτρια την «ομάδα του λαού» (vid)

Η Μακάμπι Τέλ-Αβίβ σε ένα συναρπαστικό ματς με δύο παρατάσεις πήρε την νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 112-109.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε μια μικρή αλλά όχι ασφαλή διαφορά και έτσι το σύνολο του Οντετ Κάτας αντέδρασε καταφέρνοντας να μειώσει το σκορ, κλείνοντάς το πρώτο ημίχρονο με διαφορά ενός πόντου (44-43), με το φοβερό να είναι ότι σε μια περίοδο (2η) σημειώθηκαν 54 πόντοι (31-23).

Η Μακάμπι ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώνοντας αισθητά την άμυνα της, όμως η ομάδα του Ιβάνοβιτς μείωσε την διαφορά κάνοντας ντέρμπι την τελευταία περίοδο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε την ισραηλινή ομάδα να κάνει ένα σερί 8-0 αποκτώντας προβάδισμα 9 πόντων, ωστόσο ο Ερυθρός απάντησε με δικό του σερί 1-9 για το 74-73 στο 6’.

Στα τελευταία δυο λεπτά η σερβική ομάδα κατάφερε να περάσει μπροστά με την Μακάμπι να ισοφαρίζει και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Ωστόσο, υπήρξε και 2η παράταση και εκεί η Μακάμπι πήρε προβάδισμα 7 πόντων (107-100) καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι ένα λεπτό πριν το τέλος του.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 44-43, 63-62, 84-84, 95-95, 112-109.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ερυθρός Αστέρας 112-109 |HIGHLIGHTS”,”description”:”Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ερυθρός Αστέρας 112-109 |HIGHLIGHTS”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wOS8yMi8xOC80Nl8xN182NTBkZTBmOWVhZDVkLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT4M10S”,”uploadDate”:”2023-09-22T18:48:36.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cvpo3wvfoo55″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}