Ηρακλής – Κολοσσός 65-82: Νέα φιλική νίκη για τους Ροδίτες

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε του Ηρακλή σε φιλικό παιχνίδι του που διεξήχθη στο «Ιβανώφειο» με 82-65 κλείνοντας με 2/2 τα φιλικά στη Θεσσαλονίκη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό να το κλείνει μπροστά (15-17). Στο δεύτερο, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το +6 (36-30).

Ωστόσο, το δεύτερο μέρος ανήκε στους «θαλασσί». Η αντεπίθεση ξεκίνησε από την τρίτη περίοδο, καθώς μέσα από την άμυνά της, η ομάδα μας βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έτσι πήρε ξανά το προβάδισμα (48-52).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Κούρο Σεγούρα συνέχισαν την κυριαρχία τους, φτάνοντας στην ευρεία νίκη με σκορ 82-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 36-30, 48-52, 65-82

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιαπλές): Μαστρογιαννόπουλος 9(1), Προίσκος 10(2), Τόμσον 13(3), Πουλιανίτης, Σαρικόπουλος 4, Μερμίγκης 4, Μπέικερ 3(1), Πράπας 4(1), Ταχυρίδης 2, Σοκ 6(2), Ζορμπάς 10.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Γόντικας 2, Καμαριανός 2, Κολοβέρος 10, Μπιλλής 5, Σίμονς 9(1), Γιόργκενσεν 3(1), Μπραικοβιτς 15, Περάντες 6, Ουτόμι 11(2), Χατζηνικόλας 3(1), Πόλεϊ 6, Παπαγιάννης 2, Πετρόπουλος 8(2)