Παναθηναϊκός – Μακάμπι 89-77: Έκλεισαν το τουρνουά της Ρόδου με νίκη οι Πράσινοι (vid)

Ο Παναθηναϊκός ήταν εμφανώς βελτιωμένος σε σχέση με το χθεσινό φιλικό κόντρα στη Φενέρ κάτι που του έδωσε τη νίκη κόντρα στη Μακάμπι με 89-77.

Κορυφαίος για το τριφύλλι ήταν ο Ματίας Λεσόρ που σημείωσε 22 πόντους δίνοντας μάλιστα και κάποιες πολύ ωραίες στιγμές αφού αξιοποίησε σχεδόν τέλεια όλες τις συνεργασίες που είχε με τον Κώστα Σλούκα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Σλούκα, Λεσόρ πήρε στα μισά της πρώτης περιόδου διψήφια διαφορά (14-4). Η Μακάμπι ανέβασε ρυθμούς με το δεκάλεπτο να λήγει με 22-15 υπέρ του τριφυλλιού.

Oι Ισραηλινοί έχοντας το μομέντουμ του αγώνα πήγαν τη διαφορά στον πόντο (26-25). Οι παίκτες του Αταμάν όμως πάτησαν γκάζι και με επιμέρους 19-7 ξαναέφυγαν με διψήφια διαφορά (45-32) την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (46-36).

Το β’ μέρος ξεκίνησε με τους διαιτητές να σφυρίζουν συνεχόμενα φάουλ κάτι που δεν επηρέασε τον Παναθηναϊκό να κρατήσει το μομέντουμ του ματς αφού έστειλε τη διαφορά στο +14 (61-47). Το σύνολο του Κάτας προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα αλλά οι πράσινοι έβρισκαν τις λύσεις και λετσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε υπέρ τους με 69-59.

Ο Αταμάν ζήτησε από τους παίκτες του στο τελευταίο δεκάλεπτο να μην ρίξουν τον ρυθμό τους, αφού η Μακάμπι θα πίεζε, κάτι που όντως έγινε με την διαφορά να ξαναπηγαίνει στους 14 πόντους (85-71). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον αγώνα να λήγει με 89-77 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 46-36, 69-59, 89-77

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Αντετοκούνμπο 2, Γκάι 8, Μωραΐτης 2, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 8, Παπαπέτρου 12, Γκραντ 7, Λεσόρ 22, Γκριγκόνις 6, Ερνανγκόμεθ 9, Μήτογλου 11, Μαντζούκας.

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 4, Γουέμπ 2, Μπράουν 14, Μπάλντγουιν 9, Μένκο 5, Σόρκιν 8, Μπαρτολομέο 3, Ριβέρο 13, Κοέν 3, Νίμπο 6, Μπλατ 4, Κόλσον 6.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 89-77 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Οι καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης.”,”thumbnailUrl”:”https://i2thumbs.glomex.com/dC1jb3JibjdyMzg5aGQvMjAyMy8wOS8xNy8xNi8yM18yOV82NTA3MjgwMTYxZTAxLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M48S”,”uploadDate”:”2023-09-17T16:25:25.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cvlbxaj6ssvl”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}