Ολυμπιακός – Αρμάνι 50-57: Έδειξε πως θέλει δουλειά στο περιθώριο της βραδιάς του Σπανούλη

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Αρμάνι στο φιλικό προς τιμήν του Βασίλη Σπανούλη δείχνοντας πως θέλει ακόμα δουλειά δύο εβδομάδες πριν την έναρξη της σεζόν.

Οι Πειραιώτες ήταν αρκετά καλοί στα πρώτα δύο δεκάλεπτα αλλά στο τρίτο και τελευταίο οι Ιταλοί κυριάρχησαν γυρίζοντας από διψήφια διαφορά παίρνοντας τη φιλική νίκη. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σαβόν Σιλντς με 15 πόντους ενώ ακολούθησε ο Κέβιν Πάνγκος με 10.

Ο Ολυμπιακός ήταν στην αρχή του αγώνα καταιγιστικός και με πρωταγωνιστή τον Σίκμα, που έπαιξε στη θέση «5» λόγω των απουσιών των Φαλ και Μιλουτίνοφ, έφτασε από τα πρώτα λεπτά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +11 για τους Πειραιώτες (20-9).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε δυναμικά φτάνοντας στο +15 (29-14) όμως η Αρμάνι με σερί 10-0 πήγε τη διαφορά στους 5 πόντους (29-24) με το ημίχρονο πάντως να κλείνει με σκορ 37-29 υπέρ του Ολυμπιακού.

Οι παίκτες του Μεσίνα παρόλα αυτά δεν το έβαλαν κάτω και όχι μόνο επέστρεψαν (41-39) στο ματς αλλά με σερί 13-0 (46-57) πήραν και τη νίκη (50-57) προβληματίζοντας τον Μπαρτζώκα παρά τις πολλές απουσίες που είχε η ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 37-29, 50-57