Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 66-79: Έδειξε πως θέλει δουλειά το «τριφύλλι» (vid)

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά της Ρόδου με ήττα δείχνοντας πως ακόμα θέλει δουλειά λίγο πριν ξεκινήσει η νέα σεζόν.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σανλί που σημείωσε 21 πόντους αφού οι πράσινοι δεν βρήκαν ποτέ λύση στο τρικ του Ιτούδη με τα δύο σέντερ ενώ από την άλλη ξεχώρισε ο Χουάντσο που στην πρώτη του συμμετοχή με τα «πράσινα» πέτυχε 19 πόντους.

O Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παρκέ της Καλλιθέας με τον Χουάντσο και τον Γκριγκόνις να δίνουν τον ρυθμό του ματς αλλά το τριφύλλι στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου είχε μια γενικότερη νευρικότητα στην επίθεση που με κάποια λάθη στο αμυντικό κομμάτι έδωσαν στο τέλος του δεκαλέπτου το προβάδισμα στη Φενέρ με 15-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι πράσινοι κόλλησαν στο σκορ για περίπου 6 λεπτά, αφού είχαν μέχρι εκείνο το σημείο 12 σερί άστοχα τρίποντα, και έδωσαν το δικαίωμα στους Τούρκους να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά (12-22). Σε εκείνο το σημείο ο Εργκίν Αταμάν κάλεσε τάιμ άουτ φωνάζοντας στους παίκτες του. Αυτό άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα και με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να δένει την άμυνα ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επιμέρους 15-7 κλείνοντας το ημίχρονο στο -2 (27-29).

Στο β’ μέρος οι πράσινοι είχαν αρχικά τα ηνία του παιχνιδιού παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα όμως η Φενέρ αντέδρασε και πήγε στην τελευταία περίοδο μπροστά με 5 πόντους (41-46) όμως ο Δημήτρης Ιτούδης είδε τον Παπαγιάννη να τραυματίζεται και να αποχωρεί υποβασταζόμενος από το παρκέ.

Οι Τούρκοι πάντως έχτισαν πάνω σε αυτό το +5 και πήραν ξανά διψήφια διαφορά (44-54) με τον Αταμάν να είναι έξαλλος με την επιθετική λειτουργία της ομάδας του με το σύνολό του να δείχνει σημάδια κόπωσης με τον αγώνα να λήγει με σκορ 66-79 και τους παίκτες του Ιτούδη να κλείνουν τις υποχρεώσεις τους στη Ρόδο με ένα θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 27-29, 41-46, 66-79

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Γκάι, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 4, Σλούκας 8, Παπαπέτρου, Γκραντ 6, Λεσόρ 17, Γκριγκόνις 12, Ερνανγκόμεθ 19, Μήτογλου, Μαντζούκας.

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλεϊ 8, Χαζέρ, Γουίλμπεκιν 8, Σανλί 21, Παπαγιάννης 7, Μαχμούτογλου, Μπιμπέροβιτς, Πιερ 6, Ντόρσεϊ 3, Καλάθης 7, Μάνταρ 10, Σεστίνα 9.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 66-79 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης. “,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1jb3JibjdyMzg5aGQvMjAyMy8wOS8xNi8xNi8xNV81Ml82NTA1ZDRiODExNWY5LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M36S”,”uploadDate”:”2023-09-16T16:18:04.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cvkgq1tbvuft”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}