Φενέρ – Μακάμπι 78-82: Μπήκαν με το δεξί στο «Νick Galis Tournament» οι Ισραηλινοί (vid)

Η Μακάμπι νίκησε στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του «Nick Galis Tournament» τη Φενέρ με 82-78 σε ένα ματς πάντως που είχε πολύ εξωαγωνιστικό παρασκήνιο.

Συγκεκριμένα το πρώτο τζάμπολ έγινε χωρίς κόσμο λόγω ότι η Πυροσβεστική είπε πως δεν υπήρχε άδεια πυροπροστασίας του γηπέδου. Όμως λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με παρέμβαση της ΕΟΚ και του Νίκου Γκάλη οι πόρτες για το κοινό άνοιξαν σε ένα απίστευτο και όμως ελληνικό γεγονός.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μακάμπι κυριάρχησε στο παρκέ του κλειστού της Ρόδου με την ομάδα του Κάτας να φτάνει τη διαφορά και στο +9 (16-25) και το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 20-26.

Η Φενέρ στη δεύτερη περίοδο ξεκίνησε φουριόζα και με επιμέρους 15-5 προσπέρασε (31-30) αλλά οι Ισραηλινοί με ωραίο μπάσκετ πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων (35-43).

Και στο β’ μέρος η Μακάμπι ήταν ανώτερη σε όλα τα μήκη και πλάτη του αγωνιστικού χώρου αφού στα μισά της τρίτης περιόδου έφτασε στο +15 (49-63) με το δεκάλεπτο να λήγει με 61-70.

Πάντως η ομάδα του Ιτούδη δεν το έβαλε κάτω και με αντεπίθεση διαρκείας έκανε το παιχνίδι ντέρμπι αφού έφερε τη διαφορά στο τρίποντο (77-80) όμως τελικά δεν αρκούσε αφού οι Ισραηλινοί πήραν το ροζ φύλλο αγώνα (78-82) ανοίγοντας έτσι με νίκη του τουρνουά προς τιμήν του Νίκου Γκάλη.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 35-43, 61-70, 78-82

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Μακάμπι Τελ Αβίβ- Φενερμπαχτσέ 82-77 |HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα στιγμιότυπα του αγώνα “,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1jb3JibjdyMzg5aGQvMjAyMy8wOS8xNS8xNS8zMF8zOV82NTA0Nzg5ZjViZDRjLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M48S”,”uploadDate”:”2023-09-15T15:32:44.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cvjlgn2kcok1″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}