ΑΕΚ – Κλουζ 82-76: Πρώτο δείγμα θετικό για την Ένωση (vid)

Η ΑΕΚ νίκησε την Κλουζ με 82-76 στο εναρκτήριο ματς του τουρνουά «Νίκος Φάσουρας» με κύριο χαρακτηριστικό το πείσμα της ώστε να φτάσει στη νίκη.

Για την ΑΕΚ ξεχώρισαν στο ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τα κιτρινόμαυρα ο ΜακΡέι που πέτυχε 18 πόντους και ο Τίλμαν που πρόσθεσε άλλους 15.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Κλουζ να κάνει σερί 7-0 όμως την ΑΕΚ να βρίσκει τα πατήματά της απαντώντας στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου με επιμέρους 16-5 και να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 4 πόντους (16-12).

Η Ένωση έχοντας το μομέντουμ βρέθηκε στα μισά της δεύτερης περιόδου στο +11 (25-14).  Όμως από εκείνο το σημείο η ομάδα του Πλάθα έχασε τη συγκέντρωσή της με την Κλουζ όχι μόνο να ροκανίζει τη διαφορά αλλά να πηγαίνει στο ημίχρονο μπροστά με βραχεία κεφαλή (38-39).

Στο β’ μέρος ο ρυθμός του ματς άνοιξε με τις δύο ομάδες να δείχνουν το επιθετικό τους ταλέντο όμως στο αμυντικό κομμάτι φάνηκε πως έχουν αδυναμίες. Η Κλουζ πάντως είχε συνεχώς το προβάδισμα και πήγε στην τελευταία περίοδο με ένα καλάθι διαφορά (57-59).

Στην τελευταία περίοδο η Κλουζ ξέφυγε προσωρινά στο σκορ (61-69) όμως η Ένωση παρά τα σημάδια κόπωσης που έδειχνε από την σκληρή προετοιμασία πάλεψε το ματς και το ανέτρεψε με 2 λεπτά να απομένουν (74-72). Αυτό ήταν τελικά το σημείο κλειδί για την ΑΕΚ που τελικώς πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 82-76 ανοίγοντας με νίκη τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά «Νίκος Φάσουρας».

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 38-39, 57-59, 82-76

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 15 (1), Ραντλ 14 (3/7 τρίποντα), Καράμπελας 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Φλιώνης (7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πιλάβιος, Νετζήπογλου 7, ΜακΛεμορ 2 (1/8 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 4 (5 ριμπάουντ), Καμπεγκέλε 11 (6 ριμπάουντ), Κώττας 3 (5 ριμπάουντ), Ματαλιωτάκης, ΜακΡέι 18 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 21/42 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 19/30 βολές, 46 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 16 επιθετικά), 16 ασίστ, 13 λάθη, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΑΕΚ – Κλουζ 82-76 | HIGHLIGHTS”,”description”:”ΑΕΚ – Κλουζ 82-76 | HIGHLIGHTS”,”thumbnailUrl”:”https://i2thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wOS8wOC8xOS8yNl81N182NGZiNzU4MWQwZDgyLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M12S”,”uploadDate”:”2023-09-08T19:30:54.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cvdrykl5hcpt”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}