Καναδάς – Σλοβενία 100-89: Νίκησαν την παρέα του Ντόντσιτς και πήγαν στους «4» οι Καναδοί (vid)

Ο Καναδάς είναι η τελευταία ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντομπάσκετ αφού επικράτησε με 100-89 της Σλοβενίας του Λούκα Ντόντσιτς.

Οι Καναδοί είχαν πρωταγωνιστές τον Γκίλτζιους Αλεξάντερ που είχε double – double με 31 πόντους με 10 ριμπάουντ και τον Αρ Τζέι Μπάρετ που πρόσθεσε άλλους 24. Για τη Σλοβενία πρώτος σκόρερ ήταν ο Λούκα Ντόντσιτς που σημείωσε 26 πόντους. H ομάδα του Ζόρντι Φερνάντεθ μάλιστα, προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε ημιτελικά Παγκοσμίου Κύπελλου γράφοντας ιστορία.

Ο προημιτελικός ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αποφασισμένες στο παρκέ με τον ρυθμό να είναι φρενήρης και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια με την πρώτη περίοδο να λήγει υπέρ του Καναδά με 26-24.

Αυτό το απίστευτα θεαματικό τέμπο συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με την Σλοβενία να περνά μπροστά στο σκορ με 40-36 αλλά τους Καναδούς να απαντούν άμεσα με σερί 8-0 παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (44-40). Από εκείνο το σημείο το ματς πήγαινε πόντο – πόντο με τους δύο μονομάχους να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλους με 50-50.

Στο β’ μέρος οι Καναδοί μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά και στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου είχαν διψήφια διαφορά (65-55). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι η αποθέωση του αθλήματος αφού οι δύο ομάδες προσέφεραν σκορ και θέαμα με τους Βορειοαμερικάνους να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο με +9 (80-71).

Σε αυτή η παρέα του Γκίλτζιους – Αλεξάντερ, που ήταν εκπληκτικός αφού βρισκόταν παντού στο παρκέ, με επιμέρους 12-5 ξέφυγε στο +16 (92-76). Πάντως στο ματς υπήρχε γενικότερα μια ένταση μεταξύ Μπρουκς και Ντόντσιτς με τους δύο ΝΒΑερς να αποβάλλονται, ο πρώτος με μια τεχνική ποινή και ένα αντιαθλητικό φάουλ ενώ ο Σλοβένος σταρ με δύο αντιαθλητικά. Η ομάδα του Σέκουλιτς όμως το πάλεψε μέχρι τέλους το παιχνίδι αφού 5 λεπτά πριν τη λήξη μείωσε στους 9 (94-85) αλλά ο χρόνος για μια τεράστια ανατροπή δεν επαρκούσε και ο Καναδάς πήγε στους «4»με σκορ 100-89.

Τα δεκάλεπτα: 26-24,50-50, 80-71, 100-89

ΚΑΝΑΔΑΣ (Φερνάντεθ): Αλεξάντερ, 2, Αλεξάντερ-Γουόκερ 14 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/4 βολές), Μπάρετ 24 (8/16 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Μπρουκς 14 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ντορτ 8 (2), Έτζιμ, Ολίνικ 7 (1), Πάουελ

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 3 (1), Τσέμπασεκ 3 (1), Ντίμετς 2, Ντόντσιτς 26 (4/14 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπαουντ, 5 ασίστ), Ντράγκιτς 10 (2), Χρόβατ 7 (1), Νίκολιτς 8 (2), Πρέπελιτς 22 (4/10 τρίποντα, 6/6 βολές), Μπίνε Πρέπελιτς, Τόμπι 8 (4/11 σουτ, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Καναδά: 20/31 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 27/33 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Σλοβενίας: 14/35 δίποντα, 15/31 τρίποντα, 16/19 βολές, 30 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη, 29 φάουλ