Ιταλία – ΗΠΑ 63-100: Στους «4» με 100αρα οι Αμερικανοί (vid)

Οι ΗΠΑ ήταν απολαυστική κόντρα στην Ιταλία του Τζιανμάρκο Ποτσέκο και έκλεισε θέση στα ημιτελικά του Μουντομπάσκετ με σκορ 100-63.

Για την ομάδα του Στιβ Κερ, που έδειξε πως ξεπέρασε το «σοκ» από την ήττα με τη Λιθουανία, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπρίτζες που σημείωσε 24 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ για τους «Ατζούρι» ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Φοντέκιο που πέτυχε 18 πόντους.

O προημιτελικός ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Αυτό το κατάφεραν οι Αμερικανοί αφού με σύμμαχο την αθλητικότητά που διαθέτουν και την ευστοχία τους έξω από την γραμμή των 6,75 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (14-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε κι άλλο αφού οι Ιταλοί δεν έβρισκαν λύσεις στο επιθετικό κομμάτι λόγω της πολύ καλής άμυνας που έπαιξε το σύνολο του Κερ. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τις ΗΠΑ μπροστά στο +22 (24-46).

Στο β’ μέρος οι Αμερικανοί ήθελαν να τελειώσουν το παιχνίδι όσο πιο νωρίς γινόταν με την Ιταλία να είναι ανήμπορη να ακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό του ματς, και εκτόξευσαν τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (36-68) δείχνοντας ότι είχαν ξεπεράσει το «σοκ» της ήττας από τη Λιθουανία στο προηγούμενο ματς. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους δύο μονομάχους σε απόσταση 39 πόντων (44-83).

Η τελευταία περίοδος του προημιτελικού ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Αμερικανούς να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ και τη διαφορά να ξεπερνά τους 40 πόντους (51-92). Έτσι η ομάδα του Κερ να πήγε εμφατικά στους «4» του Μουντομπάσκετ με σκορ 100-63 και πλέον περιμένουν τον αντίπαλό τους που θα προκύψει από το ζευγάρι της Γερμανίας με τη Λετονία.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 24-46, 44-83, 63-100

ΙΤΑΛΙΑ (Ποτσέκο): Ντατόμε 3, Ντιουφ 4, Φοντέκιο 18 (4/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μέλι 5 (2/7 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παγιόλα, Πολονάρα 1 (5 ριμπάουντ), Πρόσιντα 4 (2/6 σουτ), Ρίτσι 5 (2/8 σουτ), Σεβερίνι 4, Σπανιόλο, Σπίσου 8 (3/9 σουτ, 4 ασίστ), Τονούτ 11 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

ΗΠΑ (Κερ): Μπανκέρο 8 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπρίτζες 24 (4/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπράνσον 9 (1), Έντουαρντς 3 (1/6 σουτ), Χαλιμπάρτον 18 (6/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χαρτ 5 (1), Ίνγκραμ 8 (1), Τζάκσον 2, Τζόνσον, Κέσλερ 4 (5 ριμπάουντ), Πόρτις 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ριβς 12 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ιταλίας: 16/37 δίποντα, 7/38 τρίποντα, 10/13 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυτικά – 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη, 17 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των ΗΠΑ: 19/31 δίποντα, 17/36 τρίποντα, 11/15 βολές, 51 ριμπάουντ (43 αμυντικά – 8 επιθετικά), 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 19 λάθη, 17 φάουλ