Ελλάδα – Μαυροβούνιο 69-73: Νέα ήττα και στη 15η θέση η Εθνική (vid)

Η Εθνική ομάδα υπέστη δεύτερη σερί ήττα αυτή τη φορά από το Μαυροβούνιο και τερμάτισε στο εφετινό Μουντομπάσκετ στην 15η θέση.

Για το Μαυροβούνιο αυτός που έκρινε το ματς ήταν ο Νίκολα Βούτσεβιτς που ήταν και πρώτος σκόρερ με 19 πόντους ενώ για την Εθνική μας ξεχώρισε για ακόμα ένα ματς, μετά από αυτό με τη Νέα Ζηλανδία, ο Ιωάννης Παπαπέτρου που σημείωσε 16 πόντους.

Η Εθνική μας ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα, με το Μαυροβούνιο να έχει κύριο εκφραστή τον Βούτσεβιτς, ο οποίος ήταν κυρίαρχος κάτω από τη ρακέτα, να παίρνει διψήφια διαφορά (5-15). Η Ελλάδα δεν είχε καλή επιθετική λειτουργία όμως με όπλο την καλή της άμυνα μείωσε το σκορ στο 10′ σε 14-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Ιτούδη ταχύτατα έφερε το ματς στον πόντο (20-21) όμως το Μαυροβούνιο, με τον Ντούμπλιεβιτς να κάνει τον playmaker ρακέτας άνοιξε την άμυνα των Ελλήνων, ξέφυγε ξανά στο +9 (27-36) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου σε απόσταση 6 πόντων (30-36).

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες δεν είχαν καλή απόδοση αφού υπέπεσαν σε αρκετά αβίαστα λάθη ενώ υπήρξε γενικότερη αστοχία έξω από τα 6,75. Πάντως οι Μαυροβούνιοι στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου πήραν ξανά διψήφια διαφορά (32-43). Από εκείνο το σημείο η άμυνα της Εθνικής λειτούργησε καλύτερα αλλά η επιθετική δυστοκία δεν της επέτρεψε να μειώσει αρκετά με το αποτέλεσμα της περιόδου να είναι 42-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σύνολο του Ράντοβιτς έφτασε το σκορ στη μέγιστη διαφορά των 14 πόντων (44-58) με την Εθνική να απαντάει με επιμέρους 14-4 ροκανίζοντας τη διαφορά (58-62) δύο λεπτά πριν τη λήξη.

Τρία σερί καλάθια όμως του Βούτσεβιτς έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Μαυροβούνιων (58-68) που τελικά πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 69-73 με την Ελλάδα να τερματίζει στην 15η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 30-36, 42-50, 69-73

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Μποχωρίδης 13 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Λαρεντζάκης (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λούντζης 2, Μωραΐτης, Παπαγιάννης 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 13 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 16 (6/10 δίποντα, 4/5 βολές), Ρογκαβόπουλος 7 (3/9 σουτ), Γουόκαπ 11 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ασίστ)

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ράντοβιτς): Ντρόμπνιακ 4, Ντούμπλιεβιτς 4 (9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ιβάνοβιτς 7 (1), Μιχάιλοβιτς 10 (1), Πόποβιτς 5, Ράντοντσιτς 12 (1), Ράντοβιτς 8 (4/6 δίποντα), Σιμόνοβιτς 2, Σλάβκοβιτς 2, Βούτσεβιτς 19 (9/16 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 18/32 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 9/13 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Μαυροβουνίου: 25/45 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 14/20 βολές, 41 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 13 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη, 23 φάουλ