Ιαπωνία – Πράσινο Ακρωτήρι 80-71: Στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Ιάπωνες (vid)

Την πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού πανηγυρίζει η Ιαπωνία που επικράτησε του Πράσινου Ακρωτηρίου και αναδείχθηκε η καλύτερη ομάδα της Ασίας στο Μουντομπάσκετ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή σε ακόμα ένα ματς τον Χόκινσον που είχε 29 πόντους (9/14 σουτ), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κοψίματα, αλλά και τον Τομινάγκα που πρόσθεσε 22 πόντους, οι «σαμουράι» έκαμψαν την αντίσταση των Αφρικανών αν και «κοψοχόλιασαν» στο φινάλε.

Η παρέα του Έντι Ταβάρες μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 8 (11-19) ωστόσο η απάντηση των Γιαπωνέζων ήταν εκκωφαντική με το σκορ να γίνεται 48-31 λίγο πριν το ημίχρονο.

Η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους στο γ’ δεκάλεπτο (70-50) αλλά το μπλάκαουτ στην τελευταία περίοδο, έφερε το Πράσινο Ακρωτήρι μέχρι και στο -3 (74-71)! H Ιαπωνία πέτυχε έναν πόντο στα πρώτα 9:10 του δ’ δεκαλέπτου, παρόλα αυτά στο τέλος βρήκε τις λύσεις και με έξι πόντους του Χόκινσον έφτασε στη νίκη.

Ο Έντι Ταβάρες είχε 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κοψίματα αλλά δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του που τερμάτισε με 1-4 στον όμιλο Ο. Με 3-2 ολοκλήρωσε η Ιαπωνία.

Δεκάλεπτα: 17-19, 50-37, 73-55, 80-71

Ιαπωνία (Χοβάσε): Μπάμπα 2, Χάρα, Χόκινσον 29 (4/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χεϊτζίμα 3, Καβαμούρα 14 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Τογκάσι 3 (1), Τομινάγκα 22 (6/8 τρίποντα), Γουατανάμπε 5 (2/11 σουτ, 10 ριμπάουντ), Γιόσι 2

Πράσινο Ακρωτήρι (Τροβοάντα): Ι. Αλμέιντα 10 (6 ασίστ), Τ. Αλμέιντα, Κορέια 5 (1), Ντα Ρόσα 11 (2), Κ. Γκόμες 2, Μ. Γκόμες 9 (1/7 τρίποντα), Λίμα 10 (2), Μέντες 6, Μεντόνσα, Γ. Ταβάρες 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ε. Ταβάρες 11 (3/11 σουτ, 14 ριμπάουντ)