Σλοβενία – Αυστραλία 91-80: Μεγάλη νίκη η παρέα του Ντόντσιτς – Εκτός συνέχειας οι «Βoomers» (vid)

Η Σλοβενία πήρε τον τελικό πρόκρισης κόντρα στην Αυστραλία και έκανε το 4/4 στη διοργάνωση. Εκτός συνέχειας έμειναν οι Boomers σε μια εξέλιξη – έκπληξη για τη συνέχεια του τουρνουά.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Λούκα Ντόντσιτς με 20 πόντους ενώ καταλυτικός ήταν και ο Τόμπι που έκανε double – double (18 πόντους, 12 ριμπάουντ). Για τους ηττημένους ο μόνος που πάλεψε πραγματικά ήταν ο Γκίντεϊ που σημείωσε 25 πόντους.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Η Σλοβενία έδειχνε περισσότερη διάθεση σε άμυνα και επίθεση κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (28-19).

Οι Αυστραλοί εκτός από κάποιες δημιουργίες του Πάτι Μιλς δεν έβρισκαν σκορ με τους Σλοβένους, που έβλεπαν πως και η δεύτερη πεντάδα τους λειτουργούσε άψογα, να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά με +9 (49-40).

Και στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του ματς δεν άλλαξε. Η Αυστραλία φαινόταν ανήμπορη να πλησιάσει την ομάδα του Σέκουλιτς που είχε συνεχώς μια διαφορά ασφαλείας. Οι «Boomers» έψαχναν κάποιον να κάνει step up κάτι που έκανε ο Γκίντεϊ και με ένα δικό του επιθετικό σόλο, βραχυκύκλωσαν τους αντιπάλους τους πηγαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο μόλις με 4 πόντους πίσω (66-62).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλοι περίμεναν ένα ματς θρίλερ όμως οι Ωκεάνιοι κόλλησαν στο επιθετικό κομμάτι αφού πολλές προσπάθειες από τα 6,75 δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Η Σλοβενία… ξετύλιξε το «δώρο» και ξέφυγε στα μισά της περιόδου με 17 πόντους (85-68).

Πλέον για να αλλάξει χέρια η νίκη χρειαζόταν ένα θαύμα από την Αυστραλία το οποίο δεν έγινε με το τελικό 91-80 να στέλνει ένα μεγάλο φαβορί για μετάλλιο εκτός διοργάνωσης και τις Σλοβενία, Γερμανία να κλείνουν θέση στις 8 καλύτερες ομάδες του κόσμου.

Δεκάλεπτα: 28-19, 49-40, 66-62, 91-80

Σλοβενία (Σέκουλιτς): Μπλάζιτς, Τσέμπασεκ 9 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Ντίμεκ 2, Ντόντσιτς 20 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντράγκιτς 7 (1/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Γκλας, Χρόβατ 10 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νίκολιτς 9 (3/8 τρίποντα, Κ. Πρέπελιτς 10 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μ. Πρέπελιτς 3 (1), Σάμαρ (1), Τόμπι 18 (1/2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Αυστραλία (Γκούργιαν): Κουκς 2, Ντάνιελς 3 (1), Έξουμ 13 (1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκίντι 25 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκάουλντινγκ, Γκριν 8, Ινγκλς, Κέι 3 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μιλς 17 (3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ριθ 3, Τάιμπουλ 6 (2/4 τρίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Σλοβενίας: 19/26 δίποντα (73%), 13/42 τρίποντα (31%), 14/17 βολές (82%), 39 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 12 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αυστραλίας: 19/38 δίποντα (50%), 8/24 τρίποντα (33%), 31 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες.