Σερβία – Ιταλία 76-78: Ματσάρα με νικητές τους Ιταλούς (vid)

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι με συνεχή ρυθμό και αγωνία, οι Ιταλοί κατάφεραν να βγουν νικητές την τελευταία στιγμή χάρις σε άστοχο σουτ του Γιόβιτς και έφυγαν από το γήπεδο με το 78-76 υπέρ τους.

Το ξεκίνημα της Ιταλίας, ήταν εντυπωσιακό,αφού με κύριο στήριγμα το περιφερειακό της παιχνίδι, έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Η Σερβία προσπάθησε να απαντήσει στην αντιπάλό της, κάνοντας πιο σκληρό το παιχνίδι της και η «ψαλίδα» έκλεισε με το πρώτο δεκάλεπτο μα τελειώνει με σκορ 19-23.

Στη συνέχεια, οι «Πλάβι» μπήκαν πιο δυναμικά και ανέτρεψαν το σκηνικό του αγώνα με ένα σερί 14-0, που άρχισε από την πρώτη περίοδο και έφερε το σκορ στο +4. Τα σουτ από την περιφέρεια έβγαλαν και πάλι από τη δύσκολη θέση το σύνολο των Ιταλών και με ένα 9-0 προηγήθηκαν 35-31 στο 16’. Η Σερβία απάντησε και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 42-40.

Η εικόνα έμεινε ίδια και μετά την ανάπαυλα για τους Ιταλούς, όμως η Σερβία «πάτησε το γκάζι», παίρνοντας το πρώτο διψήφιο προβάδισμά της (+12, 54-42 στο 24’).

Η ομάδα του Πέσιτς έβαλε τους αντιπάλους στο δικό της ρυθμό, με μεγάλο σύμμαχο την άμυνα. Όμως, η «σκουάντρα ατζούρα» δεν άφησε το παιχνίδι, μειώνοντας στο τρίποντο (62-59), με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα ήταν γεμάτο ένταση, η Ιταλία ολοκλήρωσε την ανατροπή και με «κρύο αίμα» έφερε τη διαφορά στο +5. Τα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Ποτσέκο ένιωσαν καυτή την «ανάσα» της Σερβίας αλλά ο Φοντέκιο σκόραρε “μεγάλο” καλάθι στα 33 δευτερόλεπτα, για το 74-78. Ο Στέφαν Γιόβιτς έχασε το τελευταίο σουτ, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 76-78.

Δεκάλεπτα: 19-23, 42-40, 62-59, 76-78

Σερβία (Πέσιτς): Αβράμοβιτς 7 (1), Μπογκντάνοβιτς 18 (4/16 σουτ, 1/13 τρίποντα), Νταβίντοβατς 2, Ντόμπριτς 15 (1), Γκούντουριτς 8 (2), Ν. Γιόβιτς 5 (1/5 τρίποντα), Σ. Γιόβιτς 4, Μαρίνκοβιτς 3 (1), Μιλουτίνοβ 14 (12 ριμπάουντ), Πέτρουσεβ

Ιταλία (Ποτσέκο): Ντατόμε 10 (2/6 τρίποντα), Ντιούφ, Φοντέκιο 30 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μέλι 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παγιόλα 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Πολονάρα 3 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ρίτσι, Σεβερίνι 3 (1), Σπίσου