Σλοβενία – Πράσινο Ακρωτήρι 92-77: Ένα δεκάλεπτο αρκούσε για την παρέα του Ντόντσιτς (vid)

Η Σλοβενία νίκησε και το πολύ ανταγωνιστικό για τρία δεκάλεπτα Πράσινο Ακρωτήρι κάνοντας το 3/3 στον όμιλο πηγαίνοντας έτσι με την καλύτερη ψυχολογία στους «16».

Οι Σλοβένοι είχαν πρωταγωνιστές τους Λούκα Ντόντσιτς και Κλέμεν Πρέπελιτς που σημείωσαν από 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Για το Πράσινο Ακρωτήρι που θα αγωνιστεί πλέον σε αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17-32 σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε ο Μπετίνιο Γκόμεζ που πέτυχε 17 πόντους.

Το ματς ξεκίνησε με την Σλοβενία να τα βρίσκει σκούρα από την άμυνα των Αφρικανών πάνω στον Ντόντσιτς έχοντας όμως τα ηνία και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με απόσταση τριών πόντων (24-21).

Οι Σλοβένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο βρήκαν σκορ από τον Πρέπελιτς που ήταν σε πολύ καλό απόγευμα ξεφεύγοντας με 9 πόντους (31-22) με το πρώτο μέρος να κλείνει με την παρέα του Ντόντσιτς μπροστά με 7 πόντους (45-38).

Το β’ μέρος ξεκίνησε με ένα σερί για κάθε ομάδα. Αρχικά το Πράσινο Ακρωτήρι έκανε σερί 7-0 ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 45-45. Η Σλοβενία είχε πάντως άμεση αντίδραση η οποία μετουσιώθηκε με σερί 8-0 ξεφεύγοντας ξανά (53-45). Αυτό ήταν το σημείο κλειδί ώστε να αλλάξει η ροή του ματς με τον Ντόντσιτς να παίρνει την μπαγκέτα του σκοραρίσματος δίνοντας διψήφια διαφορά στην ομάδα του στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (69-55).

Αυτό έκανε πιο εύκολα τα πράγματα για το σύνολο του Σέκουλιτς που διατήρησε στην τέταρτη περίοδο τον ρυθμό στα δικά του «θέλω» εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 20 πόντους (82-62). Το τελικό 92-77 απλά σφράγισε την τρίτη νίκη των Σλοβένων σε ισάριθμα ματς.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-38, 69-55, 92-77

Σλοβενία (Σέκουλιτς): Σάμαρ 2, Νίκολιτς 11 (3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κλ. Πρέπελιτς 18 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τόμπι 9 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μπλάζιτς, Χρόβατ 7 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Ντίμεκ 6 (3 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 6 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μπ. Πρέπελιτς 11 (4 ριμπάουντ), Γκλας, Τσέμπασεκ 3 (1), Ντόντσιτς 19 (7 ριμπάουντ, 9 ασίστ).

Πράσινο Ακρωτήρι (Τροβοάντα): Λίμα 9 (1), Ντα Ρόσα 5 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Ι. Αλμέιδα 7 (4 ασίστ), Μεντόντσα 3 (1), Κορέια 8 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζ. Αλμέιδα 2, Μέντες 10, Γ. Ταβάρες 5 (5 ριμπάουντ), Κόρονελ, Κ. Γκόμες 2, Μπ. Γκόμες 17 (3/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ε. Ταβάρες 9 (10 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Σλοβενίας: 18/32 δίποντα (56%), 11/35 τρίποντα (31%), 23/30 βολές (77%), 39 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 10 λάθη, 10 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Πράσινου Ακρωτηρίου: 24/41 δίποντα (59%), 7/24 τρίποντα (29%), 8/9 βολές (89%), 32 ριμπάουντ, 21 ασίστ 19 λάθη, 4 κλεψίματα.