Νότιο Σουδάν – Σερβία 83-115: Εύκολα το 3/3 οι Πλάβι (vid)

Η Σερβία είχε ένα άνετο απόγευμα κόντρα στο Νότιο Σουδάν και έκλεισε την πρώτη φάση των ομίλων με το απόλυτο των νικών.

Για την ομάδα του Πέσιτς ξεχώρισαν οι Νίκολα Γιόβιτς και Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που πέτυχαν από 25 και 23 πόντους αντίστοιχα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου να πηγαίνουν χέρι – χέρι (14-16) με τη Σερβία στα υπόλοιπα 5 λεπτά να πατάει γκάζι και έχοντας όπλο την άμυνά της έκλεισε το δεκάλεπτο στο +10.

Το Νότιο Σουδάν προσπάθησε στη δεύτερη περίοδο να επανέλθει στο ματς όμως οι Νίκολα Γιόβιτς και Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς έστειλα τους Πλάβι στο ημίχρονο με διαφορά 17 πόντων (39-56).

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Πέσιτς ήθελε από νωρίς να τελειώσει την υπόθεση νίκη με τη διαφορά να ξεπερνά τους 20 πόντους (39-64) με την τρίτη περίοδο να κλείνει με σκορ 65-83.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Σέρβους να κάνουν εκτεταμένο ροτέισιον ενόψει της δύσκολης συνέχειας στη δεύτερη φάση των ομίλων με το τελικό 83-115 να τους δίνει την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 39-56, 65-83, 83-115

ΝΟΤΙΟ ΣΟΥΔΑΝ (Άιβι): Άκουοθ 3, Ντεκ 5 (1), Ντενγκ 10, Γκέιμπριελ 4, Τζόουνς 3, Κακουόλ 21 (6/9 τρίποντα), Κουάνι 6 (2), Μαντούτ, Μαλουάχ 2, Όμοτ 17 (2), Σαγιόκ 12 (2)

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Μπογκντάνοβιτς 23 (6/9 τρίποντα, 9 ασίστ), Νταβίντοβατς 8 (1), Ντόμπριτς 12 (2/6 τρίποντα), Γκούντουριτς 11, Ν. Γιόβιτς 25 (5/5 τρίποντα), Σ. Γιόβιτς 4 (6 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 10 (2/7 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 17 (10 ριμπάουντ), Ρίστιτς 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σίμανιτς

Τα αναλυτικά στατιστικά του Νοτίου Σουδάν: 17/32 δίποντα, 13/33 τρίποντα, 10/16 βολές, 25 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα

Τα αναλυτικά στατιστικά της Σερβίας: 25/36 δίποντα, 17/32 τρίποντα, 14/17 βολές, 38 ριμπάουντ, 34 ασίστ, 9 λάθη, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα