Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία 83-74: Εμφανίστηκε η «κανονική» Εθνική στο β’ και… «16» ερχόμαστε! (vid)

Η Ελλάδα τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο απέναντι στους σκληροτράχηλους Νεοζηλανδούς, ωστόσο με ολική ανατροπή από -15 στο β’ μέρος, έφτασε στη νίκη και ετοιμάζεται για τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου και τη Λιθουανία.

Πολύ μεγάλο ματς από τον Ιωάννη Παπαπέτρου που τελείωσε με 27 πόντους και 6 ριμπάουντ, από κοντά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 20 πόντους, αναντικατάστατος και πάλι ο Τόμας Γουόκαπ με 10 πόντους, 9 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Κάκιστη περιφερειακή άμυνα και χαμένα αμυντικά ριμπάουντ κόστισαν το 28-43 των πρώτων 20’. Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες μας να παίζουν άμυνα στα όρια της… «ασφυξίας» με πρωταγωνιστές τους Αντετοκούνμπο και Γουόκαπ στα μετόπισθεν και τους Παπαπέτρου, Λαρεντζάκη στο μπροστά μέρος του παρκέ.

Σε 21 λάθη αναγκάσαμε τους Νεοζηλανδούς, με τους Ίλι (27π, 8ασ.) και Τε Ράνγκι (19π, 5ρ) να προσπαθούν να… μας κερδίσουν μόνοι τους.

Στη φάση των 16 και στον 10ο όμιλο μαζί με ΗΠΑ, Λιθουανία και Μαυροβούνιο η Ελλάδα, με πρώτους αντίπαλους τους Λιθουανούς την Παρασκευή στον δρόμο για τα προημιτελικά.

Οι Νεοζηλανδοί επιστράτευσαν αρκετό τρέξιμο στην επίθεση, γυρίζοντας την μπάλα και χτυπώντας με δύο τρόπους. Είτε με τρίποντο είτε σημαδεύοντας τον Παπαγιάννη. Παρότι ο Έλληνας ψηλός έκοψε ή αλλοίωσε σε αρκετές φάσεις, γενικότερα δέχθηκε πολλούς πόντους από κοντύτερους αντιπάλους. Η Νέα Ζηλανδία είχε το προβάδισμα το οποίο διατηρούσε και αύξανε όσο περνούσε η ώρα (15-20) την ίδια στιγμή που η ελληνική ομάδα δεν έπαιρνε πόντους κοντά στο καλάθι, τρίπλαρε πάρα πολύ και δεν είχε αξιόπιστο μακρινό σουτ.

Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα στη συνέχεια αφού η παραπάνω εικόνα χειροτέρευε αντί να καλυτερεύει. Η διαφορά πια ήταν σε διψήφια νούμερα (20-33) με τον Παπαπέτρου να εμφανίζεται και χάρη στις δικές του προσπάθειες το παιχνίδι να μην ξεφύγει. Ο Ιτούδης δοκίμασε και με σχήματα χωρίς τον Παπαγιάννη θέλοντας να πιέσει ακόμα περισσότερο, ωστόσο η ευστοχία των Νεοζηλανδών (7/14 τρίποντα στο ημίχρονο) και οι δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ (9 στο 20’) έφεραν ακόμα και το -15 (28-43) για την Ελλάδα. Με βολές Λαρεντζάκη και Παπαπέτρου ήρθε ένα μικρό 4-0 στο φινάλε του α’ μέρους για το 32-43 της ανάπαυλας.

Η Εθνική μπήκε αλλαγμένη στην τρίτη περίοδο και αυτό φάνηκε αμέσως. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έβγαζε τη μία άμυνα μετά την άλλη, ο Γουόκαπ βοηθούσε σημαντικά και όλη η ομάδα έπαιζε καλύτερη άμυνα ειδικά στην περιφέρεια. Αποτέλεσμα οι Νεοζηλανδοί να σουτάρουν μόλις τρία τρίποντα σε όλο το δεκάλεπτο. Η διαφορά άρχιζε να πέφτει, ο Παπαπέτρου ήταν πρωταγωνιστής στην επίθεση και με ένα δικό του έμμεσο τρίποντο και ένα του Γουόκαπ το σκορ έγινε 50-51. Η Εθνική δεν μπόρεσε όμως να περάσει μπροστά σε εκείνο το σημείο και ο λόγος ήταν τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, που κρατούσαν την αντίπαλό μας μπροστά στο σκορ (50-54 στο 30’).

Οι παίκτες του Ιτούδη συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο αμυντικά αποφεύγοντας τα λάθη και μπροστά ανέλαβαν δράση Παπαπέτρου και Λαρεντζάκης. Με πέντε σερί πόντους του δεύτερου η Ελλάδα πέρασε μπροστά μετά από πάρα πολλή ώρα με 59-54 και δεν σταμάτησε εκεί. Η άμυνα συνέχισε να είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα με μεγάλη προσπάθεια από όλους και από τη στιγμή που άρχισαν να μπαίνουν τα τρίποντα (Παπαπέτρου, Γουόκαπ, Λαρεντζάκης) τα πράγματα απλοποιήθηκαν. Η Νέα Ζηλανδία δεν τα παράτησε αλλά η Εθνική δεν μπορούσε να χάσει πια ένα τέτοιο ματς (73-61) φτάνοντας στη δεύτερη νίκη της στον όμιλο και στην πρόκριση στους 16.

Δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74

Ελλάδα (Ιτούδης): Γουόκαπ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/7 βολές), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 27 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης

Νέα Ζηλανδία (Κάμερον): Τε Ράνγκι 19 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), ΛιΆφα (0/7 σουτ), Ντιλέινι 10 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλι 27 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέτζελ 4, Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9 (3/4 τρίποντα)