Ακτή Ελεφαντοστού – Βραζιλία 77-89: Δια χειρός Σάντος στους «16» οι Λατινοαμερικάνοι (vid)

Η Βραζιλία πήρε τον τελικό πρόκρισης κόντρα στη μαχητική Ακτή Ελεφαντοστού και προκρίθηκε στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Κορυφαίος παίκτης ήταν ο Σάντος που έκανε double double με 24 πόντους και 12 ασίστ έχοντας μάλιστα 6 τρίποντα. Για τους Αφρικανούς ξεχώρισε ο Μπα που είχε 13 πόντους με ισάριθμα ριμπάουντ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες από το πρώτο δευτερόλεπτο να πηγαίνουν πόντο – πόντο σε ένα ρυθμό που βόλευε την Ακτή Ελεφαντοστού, η οποία είχε τα ηνία και το προβάδισμα με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει υπέρ των Αφρικανών με σκορ 25-23.

Στη δεύτερη περίοδο τα πρώτα πέντε λεπτά ήταν όπως τα πρώτα 10 λεπτά. Από εκείνο το σημείο όμως οι Βραζιλιάνοι πήραν το πάνω χέρι στον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Σάντος, που είχε στα πρώτα 18 λεπτά 19 πόντους με 5/5 τρίποντα, πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά με +4 (46-50).

Oι Λατινοαμερικάνοι στο δεύτερο μέρος μπήκαν καλύτερα και πήραν διψήφια διαφορά (50-60) όμως ο κορυφαίος του ματς Σάντος τραυματίστηκε, φέρνοντας πονοκέφαλο στον προπονητή του αφού και ο Ραούλ Νέτο είναι εκτός με μακροχρόνιο τραυματισμό. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι Αφρικανοί και έφεραν το ματς στα μέτρα τους με την τρίτη περίοδο να λήγει με σκορ 65-70.

Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός στα πρώτα πέντε λεπτά ήταν πολύ κακός. Τελικά όμως οι Βραζιλιάνοι βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση, ενώ ο Σάντος επέστρεψε φέρνοντας χαμόγελα σε όλους, με το τελικό 77-89 να στέλνει τους Λατινοαμερικάνους στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 46-50, 65-70, 77-89

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ (Πρόκιτς): Αμπούο 2, Μπα 13 (13 ριμπάουντ), Νταντιέ 7 (1), Ντάλι 11 (9/9 βολές), Ντιαμπατέ 12 (1), Φοφανά 6, Κονέ 10 (1), Μουλαρέ 10 (2), Σιντιμπέ 4, Τέιπ 2, Ζουζούα

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Κόντι): Μπενίτε 2, Καμπόκλο 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ντε Πάουλα 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντίας, Φελίτσιο 6, Χουέρτας 3, Μέιντλ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σάντος 24 (6/7 τρίποντα, 12 ασίστ), Γκούι Σάντος 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σοάρες 15 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ακτής Ελεφαντοστού: 17/42 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 22/25 βολές, 35 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 12 λάθη, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά της Βραζιλίας: 12/30 δίποντα, 14/32 τρίποντα, 23/25 βολές, 43 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα