Μαυροβούνιο – Λιθουανία 71-91: Καθάρισε η «Λιέτουβα» (vid)

Μαυροβούνιο και Λιθουανία συναντήθηκαν για το τρίτο ματς του 4ο ομίλου με τους Λιθουανούς να παίρνουν τη νίκη και την πρόκριση με 71-91.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με την επίθεσης να είναι το πρώτο τους μέλημα και το Μαυροβούνιο να τελειώνει την πρώτη περίοδο με έναν πόντο υπέρ του (27-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί έριξαν το βάρος και στην άμυνα και περιόρισαν τον αντίπαλο τους κρατώντας τον στους 40 πόντους (40-48).

Στο δεύτερο μέρος και την τρίτη περίοδο,η Λιέτουβα έδειξε πως θέλει να ισορροπήσει το ματς στα μέτρα της και με καλή άμυνα πήρε την διαφορά των 20 πόντων (50-70)

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, οι Λιθουανοί έπαιζαν χωρίς άγχος και έφτασαν στην νίκη με 71-91.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 40-48, 50-70, 71-91

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ράντοβιτς): Ιβάνοβιτς 1 (0/6 σουτ, 2 ασίστ), Πόποβιτς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Ράντοντσιτς 7 (1), Ράντοβιτς 3 (1/9 σουτ), Βούτσεβιτς 19 (4/13 σουτ, 11/11 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντούμπλιεβιτς, Ίλιτς, Μιχάιλοβιτς, Πέρι 13 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές), Σιμόνοβιτς 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλάβκοβιτς 2

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μακσβίτις): Μπέντζιους 5, Μπραζντέικις 10 (2), Ντίμσα 9 (0/5 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 19 (8/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Καρινιάουσκας 3 (1), Κουζμίνσκας 15 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Μαλντούνας, Μοτιεγιούνας 8 (1), Νορμάντας 3, Σεντεκέρσκις 8 (4/6 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 11 (4/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ