Βραζιλία – Ισπανία 78-96: Ένα δεκάλεπτο αρκούσε για τους Φούριας Ρόχας (vid)

Με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο η Ισπανία πήρε τη νίκη – πρόκριση απέναντι στην μαχητικότατη για τρεις περιόδους Βραζιλία.

Για την ομάδα του Σέρχιο Σκαριόλο πρώτος σκόρερ ήταν το νέο μεγάλο ταλέντο του ισπανικού μπάσκετ Σαντιάγκο Αλντάμα που πέτυχε 15 πόντους όσους πέτυχε και ο πρώτος σκόρερ των Βραζιλιάνων Μπρούνο Καμπόκλο.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι χέρι – χέρι στο σκορ με την Βραζιλία να κρατά χαμηλά τον ρυθμό του ματς και να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά με βραχεία κεφαλή (22-21).

Η Ισπανία στη δεύτερη περίοδο πήρε τα ηνία χάρις την αποφασιστικότητα του Ρούντι Φερνάντες και στα μισά του δεκαλέπτου έφτασε στο +10 (32-42) με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με σκορ 42-50 υπέρ των Φούριας Ρόχας.

Το δεύτερο μέρος είχε πάλι στις αρχές του έναν ρυθμό που βόλευε την ομάδα του Σέρχιο Σκαρίολο μέχρι όμως το 25’. Εκεί οι Βραζιλιάνοι έκαναν μια πολύ δυνατή αντεπίθεση και πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο πίσω μόλις με 5 πόντους (59-64) βάζοντας νέα δεδομένα στον αγώνα.

Η Ισπανία όμως ξέρει να διαχειρίζεται τέτοιες καταστάσεις και στην τελευταία περίοδο μπήκε με το πόδι στο γκάζι κάνοντας ένα 10-1 βρέθηκε ξανά με διψήφια διαφορά (60-74). Το σύνολο του Κόντι δεν είχε πλέον άλλες δυνάμεις να επιστρέψει αφού πλέον αγωνίζεται και χωρίς τον Ραούλ Νέτο που χάνει το υπόλοιπο τουρνουά και έτσι οι Πρωταθλητές Ευρώπης πήραν μια άνετη νίκη με 96-78 και σφράγισαν την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-50, 59-64, 78-96

Βραζιλία (Γκουστάβο Κόντι): Βίτορ Μπενίτε 6, Μπρούνο Καμπόκλο 15 (11 ριμπάουντ), Ντε Πάουλα 5 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Λούκας Ντίας 5 (1/6 τρίποντα), Φελίπε Ντος Άνιος, Κριστιάνο Φελίσιο 8, Μαρσελίνιο Χουέρτας 2, Λεονάρντο Μέιντλ 7 (1/5 τρίποντα), Γιάγκο Σάντος 14 (3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκάι Σάντος 7 (1), Τιμ Σοάρες 9 (2/3 τρίποντα).

Ισπανία (Σέρτζιο Σκαριόλο): Άλεξ Αμπρίνες, Σάντι Αλντάμα 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντάριο Μπριθουέλα 8 (3 ασίστ), Βίκτορ Κλαβέρ 7 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αλμπέρτο Ντίαθ 11 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρούντι Φερνάντεθ 8 (2/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ουσμάν Γκαρούμπα 8 (4 ασίστ), Γουίλι Ερνανγκόμεθ 14 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χουάντσο Εργνανγκόμεθ 8 (3 ριμπάουντ), Σέρχιο Γιουλ 4, Χουάν Νούνιεθ 13 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζοέλ Πάρα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βραζιλίας: 19/31 δίποντα (61%), 9/34 τρίποντα (26%), 13/16 βολές (81%), 38 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 4 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ισπανίας: 22/38 δίποντα (58%), 10/24 τρίποντα (42%), 22/30 βολές (73%), 36 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 τάπες.