Πουέρτο Ρίκο – Σερβία 77-94: Εύκολα στην επόμενη φάση οι Πλαβί (vid)

Η Σερβία πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς στον δεύτερο όμιλο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Για τους Πλαβί πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και Νίκολα Γίοβιτς που πέτυχαν από 17 πόντους έκαστος.

Η Σερβία ξεκίνησε από την αρχή του αγώνα πολύ δυνατά αφού από τα πρώτα λεπτά είχαν διψήφια διαφορά στο σκορ (5-17) με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 27-15.

Οι Πλαβί δεν άφηναν το πόδι από το γκάζι με το Πουέρτο Ρίκο να μην μπορεί να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό με τη διαφορά όχι απλά να φτάνει στους 20 πόντους αλλά με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στους 30 (27-57).

Οι Λατινοαμερικάνοι προσπάθησαν να συμμαζέψουν στο β’ μέρος τη διαφορά κάτι που κατάφεραν αφού με εξαιρετική τρίτη περίοδο (επιμέρους σκορ 31-18) μείωσαν στους 17 (58-73) με 10 λεπτά να απομένουν.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς όμως χαμηλώνοντας το τέμπο και σφράγισε τη νίκη – πρόκριση στην επόμενη φάση με σκορ 77-94. Το Πουέρτο Ρίκο για να προκριθεί θέλει απλά μια νίκη κόντρα στη χωρίς ελπίδες για πρόκριση Κίνα την τελευταία αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 27-57, 58-73, 77-94

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ (Κολόν): Κόντιτ 5 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φορντ 9 (3), Χόλαντ 3 (1), Χάουαρντ 13 (3/7 τρίποντα), Ορτίζ 5 (1), Πινέιρο 14 (3/4 τρίποντα), Ρέγιες, Ρομέρο 8, Τόμπσον, Τόμπσον Τζ. 9 (3), Τόρο Μπαρέα 2, Γουότερς 8 (1/8 τρίποντα).

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Αβράμοβιτς 15 (1), Μπογκντάνοβιτς 17 (2/8 τρίποντα), Νταβίντοβατυς 2, Ντόμπριτς 9, Γκούντουριτς 5 (1), Γιόβιτς Ν. 17 (3), Γιόβιτς Στ. 6 (6 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 5 (1), Μιλουτίνοβ 12 (15 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρίστιτς 4, Σίμανιτς 2.