Γεωργία – Σλοβενία 66-78: Με μαγικό Ντόντσιτς στην επόμενη φάση οι Σλοβένοι (vid)

Η Σλοβενία έκανε το 2/2 στον όμιλο αφού νίκησε και τη Γεωργία και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Μουντομπάσκετ.

Με κορυφαίο τον Λούκα Ντόντσιτς που ήταν ασταμάτητος πετυχαίνοντας 34 πόντους οι ΣΛοβένοι νίκησαν τους ανταγωνιστικούς Γεωργιανούς οι οποίοι θέλουν νίκη κόντρα στη Βενεζουέλα για να προκριθούν στην επόμενη φάση.

H αναμέτρηση ξεκίνησε με την Σλοβενία να μπαίνει στα πρώτα λεπτά φουριόζα και να παίρνει διψήφια διαφορά (2-14). Η Γεωργία όμως απάντησε και στα υπόλοιπα τρία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου με επιμέρους 13-2 πέρασε μπροστά με 17-16.

Και η δεύτερη περίοδος πήγαινε μέχρι τα μισά της πόντο – πόντο ώσπου οι Σλοβένοι είδαν τον Πρέπελιτς να πετυχαίνει το ένα καλάθι μετά το άλλο και πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +12 (33-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο την μπαγκέτα του σκοραρίσματος για την Σλοβενία την πήρε ο Ντόντσιτς και με τους Γεωργιανούς να προσπαθούν να αντιδράσουν κράτησαν στο 30’ τη διψήφια διαφορά που είχαν δημιουργήσει (50-63).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Ζούρου δεν είχε τη ψυχολογική δύναμη να κάνει μια τεράστια ανατροπή και η Σλοβενία με τη νίκη της με 66-78 σφράγισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 33-45, 50-63, 66-78

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Αντρονικασβίλι 2 , Μπιτάτζε 7 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) , Χιντχαράτζε 12 (3/3 τρίποντα), Μαμουκελασβίλι 21 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 5 (1/6 τρίποντα), Σανάτζε 2 , Σενγκέλια 9 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Σερμαντίνι 4 (6 ριμπάουντ) , Τσιτσάτζε 5 (1/3 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 λάθη)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 6 , Τσέμπασεκ (3 ριμπάουντ) , Ντίμετς , Ντόντσιτς 34 (6/11 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 13/17 βολές, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντράγκιτς 12 (2) , Γκλας 2, Χρόβατ 6 (2), Νίκολιτς 2 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Πρέπελιτς Κ. 15 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Πρέπελιτς Μπ. 3 (1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τόμπι 8 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)