Ελλάδα – ΗΠΑ 81-109: Ανυπέρβλητο εμπόδιο οι Αμερικανοί – Σε τελικό πρόκρισης κόντρα στη Νέα Ζηλανδία η Εθνική (vid)

Η Εθνική μας ομάδα γνώρισε αναμενόμενα την ήττα από την Αμερική που έδειξε πως είναι δίκαια το φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Οι Αμερικανοί είχαν επιθετικό πλουραλισμό και με πρώτο σκόρερ τον Ριβς που πέτυχε 15 πόντους πήραν εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Για το σύνολο του Ιτούδη, που στο πρώτο μέρος ήταν πολύ ανταγωνιστικό, ξεχώρισαν οι Παπαγιάννης και Ρογκαβόπουλος που πέτυχαν από 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Στην πρώτη περίοδο η Εθνική μας ομάδα ήταν άκρως ανταγωνιστική και μέχρι τα μισά της περιόδου είχε το προβάδισμα (10-9). Οι Αμερικανοί άνοιξαν τον ρυθμό του αγώνα κάτι που τους βοήθησε να πάρουν τα ηνία και στο τέλος της πρώτης περιόδου να προηγούνται με 4 πόντους (19-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Στιβ Κερ έδειξε από την αρχή πως ήθελε να ξεμπλέξει από την πίεση της ομάδας του Ιτούδη και με σερί 13-0 ξέφυγαν με 15 πόντους (27-42). Η Εθνική μας απάντησε με σερί 7-0 μειώνοντας ξανά (34-42) με το ημίχρονο να κλείνει με τις δύο ομάδες σε απόσταση 13 πόντων (37-50).

Στο β’ μέρος οι τυπικά φιλοξενούμενοι με όπλο την ταχύτητά τους και τον φοβερό διασκελισμό τους έσπασαν όλα τα αμυντικά πλάνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και στα μέσα της τρίτης περιόδου έφτασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 (44-65) με το σκορ στο 30’ να είναι 56-79.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Δημήτρη Ιτούδη να δοκιμάζει παίκτες και συστήματα ενόψει του τελικού πρόκρισης στη δεύτερη φάση απέναντι στη Νέα Ζηλανδία την προσεχή Τετάρτη. Για την ιστορία το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 81-109 αποκομίζοντας πάντως αρκετά αγωνιστικά οφέλη ενόψει της συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-50, 56-79, 81-109

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αντετοκούνμπο 2 (1/5 σουτ, 0/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 8 (2/2 τρίποντα, 3 ασίστ), Χατζηδάκης, Λαρεντζάκης 7 (3/8 σουτ), Λούντζης 4 (2/5 σουτ), Μωραΐτης 3, Παπαγιάννης 17 (7/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 8 (1), Ππαπέτρου 9 (1), Ρογκαβόπουλος 14 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Γουόκαπ 9 (4/7 δίποντα, 7 ασίστ)

ΗΠΑ (Κερ): Μπανκέρο 8 (6/8 βολές), Μπρίτζες 9 (1), Μπράνσον 13 (3/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Χαλιμπάρτον 9 (1), Χαρτ 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ίνγκραμ 5 (1), Τζάκσον 9 (1), Τζόνσον 8 (2), Κέσλερ 4, Πόρτις 10(4/4 δίποντα, 2/2 βολές), Ριβς 15 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 26/46 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 8/16 βολές, 25 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των ΗΠΑ: 26/39 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 30/34 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 10 επιθετικά), 26 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 11 λάθη, 15 φάουλ