FIBA 3X3 Women’s Series: Τίτλος για τις ΗΠΑ στο Κατοβίτσε (vid)

Κάτοχος του χρυσού μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, η ομάδα των ΗΠΑ πήρε δεύτερο τίτλο στην σεζόν.

Στο πλαίσιο του FIBA 3X3 Women’s Series η αμερικανική ομάδα επικράτησε στο Κατοβίτσε της Πολωνίας νικώντας στον τελικό με 20-17 τη Λιθουανία. Πρωταγωνίστρια για τις νικήτριες η Λίνε Χάρπερ με 10 πόντους και τέσσερις ριμπάουντ με την 28χρονη να ήταν παρούσα και στην επιτυχία της ομάδας της στο παγκόσμιο κύπελλο, στη Βιέννη της Αυστρίας.

Η προηγούμενη νίκη των ΗΠΑ στην σεζόν ήταν στην Πρίστινα του Κοσόβου με την ομάδα να βρίσκεται στην 6η θέση με πρωτοπόρο την Κίνα που κατέλαβε την 3η θέση στο τουρνουά ενώ ο επόμενος σταθμός διεξάγεται στη Μελίγια της Ισπανίας το διήμερο 18-19 Αυγούστου.