Ελλάδα – Σλοβενία 66-62 : Στην 7η θέση η Εφήβων (vid)

Η Εθνική Εφήβων νίκησε την Σλοβενία σε αγώνα κατάταξης στο Ευρωμπάσκετ με τους παίκτες του Ζιάγκου να τερματίζουν στην 7η θέση.

Η Εφήβων μετά από δύο σερί ήττες από Γερμανία και Ισραήλ αντίστοιχα επέστρεψε στις νίκες έχοντας πρωταγωνιστές τους Λιοτόπουλο και Αμπόσι που πέτυχαν από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας κατάταξης ξεκίνησε με πολύ ισορροπημένα με τις δύο ομάδες από το πρώτο δευτερόλεπτο να πηγαίνουν χέρι – χέρι με την πρώτη περίοδο να λήγει με την Σλοβενία μπροστά με την ελάχιστη διαφορά (19-20).

Αυτό το τέμπο συνεχίστηκε μέχρι και το 25’ όταν η Εθνική μας ανέβασε στροφές και λίγο πριν τη λήξη πήρε διψήφια διαφορά (40-30) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με σκορ 40-32.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν στα πρώτα 13 λεπτά πολύ κακό για τους παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου με τους Σλοβένους να το εκμεταλλεύονται και με επιμέρους 16-5 να παίρνουν κεφάλι στο σκορ (48-45). Από εκείνο το σημείο το ματς έγινε ντέρμπι με τη νίκη να κρίνεται από ένα καλάθι και μια τάπα του Σαμοντούροφ με το τελικό σκορ 66-62 να κατατάσσει την Εφήβων στην 7η θέση του Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20,40-32, 45-45, 66-62

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Σλοβενία – Ελλάδα 62-66 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNy8zMC8xNC8zNV8xOV82NGM2NzUyN2YxZmJiLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT8M10S”,”uploadDate”:”2023-07-30T14:42:04.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cufkpzc9v6m9″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”expires”:”2023-08-04T21:00:00.000Z”,”regionsAllowed”:”GR”}