Ελλάδα – Γεωργία 107-30: Νίκη με αδιανόητο σκoρ για την Εθνική

Καταιγιστική η Εθνική Νέων Γυναικών, σκόρπισε την αντίστοιχη ομάδα της Γεωργίας με 107-30 για τη 2η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ Β’ κατηγορίας,

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, πέτυχε την πρώτη της νίκη και το έκανε με απίστευτο σκορ, αφού δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλο της.

Η Ελλάδα ήταν καταιγιστική, πάτησε το γκάζι μετά την πρώτη περίοδο (15-27), βγάζοντας ένταση στην άμυνα και τρέχοντας το γήπεδο δημιούργησε επιμέρους σκορ 4-30 στο δεύτερο δεκάλεπτο για το 19-57 του ημιχρόνου και συνέχισε με τον ίδιο τρελό ρυθμό και στο τρίτο (3-26 και συνολικά 22-83).

Η Εθνική Ελλάδας δεν έκοψε καθόλου ταχύτητα και έφτασε στο τελικό 107-30.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-27, 19-57, 22-83, 30-107

ΕΛΛΑΔΑ (Δεσποτάκης): Αλέξια 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Δροσούνη 8 (4/7 δίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καρατάσιου 8 (2), Πρίφτη 16 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Στεργάκη 3, Ανδρικοπούλου 6 (8 ασίστ), Μποσγανά 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Γρηγοροπούλου 8 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ), Κούκη 8 (1), Παπαδάκη 11 (3), Παπαδοπούλου 4, Πολυμένη 18 (1/1 δίποντο, 5/11 τρίποντα, 1/1 βολή)