Ελλάδα – Φινλανδία 88-70: Με σούπερ Λιοτόπουλο στους «8» η Εφήβων (vid)

Η Εθνική Εφήβων νίκησε τη Φινλανδία για τη φάση των «16» του Ευρωμπάσκετ και θα βρεθεί στα προημιτελικά εκεί που την περιμένει η Γερμανία.

Με πρωταγωνιστή τον Λευτέρη Λιοτόπουλο που πέτυχε 22 πόντους η Εθνική Εφήβων υπερκέρασε το εμπόδιο της Φινλανδίας για τη φάση των «16» του Ευρωμπάσκετ και πλέον κόντρα στη Γερμανία θα προσπαθήσει να μπει στη ζώνη των μεταλλίων.

Η νίκη πάντως είχε γλυκόπικρη γεύση λόγω του σοβαρού τραυματισμού του Καλλιοντζή στα τέλη του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Εθνική Εφήβων ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα αφού στα πρώτα δευτερόλεπτα ήταν μπροστά στο σκορ με 14-1. Οι Φινλανδοί απάντησαν σε εκείνο το σημείο με σερί 7-0 (14-8) όμως η Ελλάδα ξαναπάτησε γκάζι και με πρωταγωνιστή τον Σπρίντζιο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με double score (30-15). Το προβάδισμα παρόλα αυτά επισκιάστηκε καθώς υπήρξε το απρόοπτο του Καλλιοντζή, που γύρισε τον αστράγαλό του και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε δύο πρόσωπα για τους παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου. Αρχικά στα πρώτα πέντε λεπτά ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και με όπλο την καλή άμυνα η διαφορά άγγιξε και τους 20 πόντους (41-23). Κάπου εκεί όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έριξε τον ρυθμό με τους Φινλανδούς να το εκμεταλλεύονται και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά μονοψήφια (48-39).

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κράτησαν το μομέντουμ και στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους έφεραν το ματς στους 6 πόντους (53-47). Η Ελλάδα άλλαξε όμως αμέσως το… τσιπάκι και με τους Λιοτόπουλο, Αμπόσι πρωταγωνιστές έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους (67-47) με το σκορ στο 30’ να είναι 69-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική προσπάθησε να συντηρήσει τη διαφορά κάτι που την άγχωσε διότι οι Φινλανδοί δεν τα παράτησαν και έφεραν το ματς σε απόσταση 7 πόντων στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα (77-70). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ζιάγκου  ήθελε να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση και το κατάφερε κλείνοντας το ματς με σερί 11-0 (88-70).  Έτσι προκρίθηκε στους «8» του Ευρωμπάσκετ, εκεί όπου θα διεκδικήσει την πρόκρισή της στη ζώνη των μεταλλίων απέναντι στη Γερμανία.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 48-39, 69-49, 88-70

ΕΛΛΑΔΑ (Ζιάγκος): Αμπόση 14 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαραγκουδάκης 4 (5 ριμπάουντ), Παρασκευόπουλος 5 (1), Σπρίντζιος 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Βασιλαντωνάκης, Αβδάλας 12 (6/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλλιοντζής 2, Καμπερίδης 9, Κομνιανίδης 3 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λιοτόπουλος 22 (6/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαμοντούροβ 7 (3/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ)

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Βιρτάνεν): Αμζίλ (3 (1/8 σουτ), Μλομφέλτ, Κουχαλάμπι 7 (1), Μακόλ, Στεπάνοφ 7 (2), Αμπέι 8 (1/8 σουτ, 10 ασίστ), Φίλτνες 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χέινονεν 11 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 8 λάθη), Σούτελα 24 (11/12 δίποντα, 2/4 βολές)

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ελλάδα – Φινλανδία 88-70 | HIGHLGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα.”,”thumbnailUrl”:”https://i2thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNy8yNi8xNi8wMF8zNF82NGMxNDMyMjUxNDUzLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT4M57S”,”uploadDate”:”2023-07-26T16:04:05.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cuc7hv7vsk6p”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”expires”:”2023-08-02T20:59:00.000Z”,”regionsAllowed”:”GR”}