Ελλάδα – Βέλγιο 68-64: Χάλκινη Ελλάδα με ανατροπή (vid)

Η Εθνική νέων κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Eurobasket U20 αφού επικράτησε στο έξτρα πεντάλεπτο του Βελγίου.

Μπορεί να βρέθηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου στο -12 αλλά η Εθνική νέων μετά από μια τεράστια ανατροπή που ολοκληρώθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με σκορ 68-64.

Πρωταγωνιστή της νίκης ήταν ο Ζούγρης που πέτυχε double double με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ ενώ ακολούθησαν οι Πλώτας και Μπαζίνας που πέτυχαν από 13 πόντους έκαστος.

Ο μικρός τελικός ξεκίνησε με το Βέλγιο να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ και να παίρνει στα πρώτα δευτερόλεπτα του ματς μια διαφορά πέντε πόντων (5-10) αφού η Ελλάδα είχε πολύ κακές επιλογές στην επίθεση. Όταν όμως ο ομοσπονδιακός μας προπονητής άλλαξε το επιθετικό πλάνο φέρνοντας την μπάλα πιο κοντά στο καλάθι η εθνική μας αντέδρασε κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -1 (17-18).

Στη δεύτερη περίοδο παρόλα αυτά οι Βέλγοι με δύο σερί τρίποντα πήραν μπρος ξεφεύγοντας με 12 πόντους (31-43) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας απόσταση 10 πόντων (33-43).

Το β’ μέρος ξεκίνησε με τους δύο μονομάχους να είναι πολύ άστοχοι με την Ελλάδα να μειώνει προσωρινά στους 5 πόντους (38-43) προτού το Βέλγιο ξαναπάρει τα ηνία κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +12 (40-52).

Οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου ξέροντας ότι έμεναν μόλις δέκα λεπτά για τη λήξη του ματς που θα τους έδινε ή όχι το χάλκινο μετάλλιο θέλησαν να κάνουν μια μεγάλη αντεπίθεση.

Και τα κατάφεραν αφού με όπλο την άμυνα έκαναν ένα επιμέρους 14-2 φέρνοντας δύο λεπτά πριν τη λήξη το ματς στα ίσια (54-54). Στα υπόλοιπα δευτερόλεπτα είχαμε μεγάλο θρίλερ.

Αρχικά, ο Μπαζίνας ισοφάρισε στα 56΄΄ σε 56-56 με την Εθνική ομάδα να έχει και το τελευταίο σουτ για τη νίκη αλλά ο Μερμίγκης αστόχησε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο μικρός τελικός πήγαινε πόντο – πόντο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα. Η πλάστιγγα έγειρε προς την Ελλάδα αφού ο Πλώτας πέτυχε το 65-64 και ο Οικονομόπουλος με 2/2 από τις βολές στα 17΄΄ έκανε το 67-64.

Το Βέλγιο είχε την τελευταία επίθεση όμως ο Λεντέγκεν αστόχησε. Έτσι ο αγώνας μετά από μια εύστοχη βολή του Πλώτα έγινε 68-64 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με τους διεθνείς μας να το πανηγυρίζουν έξαλλα αφού κατέκτησαν χάλκινο μετάλλιο.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-43, 40-52, 56-56, 68-64

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μαντζούκας 10 (5/14 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Πλώτας 13, Ζούγρης 16 (7/16 δίποντα, 2/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Χατζής, Μερμίγκης 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Νεόφυτος 2, Οικονομόπουλος 9 (2/8 σουτ, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Σταυρακόπουλος, Ζορμπάς.

ΒΕΛΓΙΟ (Ίμπενς): Ντε Ρίντερ 15 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Λέντεγκεν 8 (3/14 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μένες 11 (7 ριμπάουντ), Πιντελόν 6 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πουεντέτ 6 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ντι Μαρία 8 (3/15 σουτ, 5 ασίστ), Γκριμονπρέζ 7 (1), Βερστρέτε 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 23/57 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 13/24 βολές, 56 ριμπάουντ (36 αμυντικά + 20 επιθετικά), 12 ασίστ, 18 λάθη, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Βελγίου: 16/49 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 8/14 βολές, 47 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 14 επιθετικά), 17 ασίστ, 21 λάθη, 8 κλεψίματα, 9 μπλοκ.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ελλάδα – Βέλγιο 68-64 (παρ.) |HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα στιγμιότυπα του αγώνα “,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNy8xNi8xNy80NF8wMF82NGI0MmM2MGU4NmE2LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M”,”uploadDate”:”2023-07-16T17:48:29.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cu3s2kz5ru95″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”expires”:”2023-07-22T21:00:00.000Z”}