Ελλάδα – Ισλανδία 83-75: Με μαγική τριάδα στους «8» (vid)

Η Εθνική ομάδα Κ20 προκρίθηκε στους «8» του Ευρωμπάσκετ αφού επικράτησε της Ισλανδίας με 83-75.

Με κορυφαίο τον Ζούγρη που έκανε double double (17 πόντους με 12 ριμπάουντ) και τους Οικονομόπουλο, Μαντζούκα άξιους συμπαραστάτες αφού πέτυχαν από 18 και 16 πόντους αντίστοιχα η Εθνική Νέων προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στην Κρήτη.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με την Ισλανδία να είναι κυρίαρχη σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ παίρνοντας μια διαφορά 7 πόντων στα πρώτα λεπτά (3-10). Η Εθνική από εκείνο το σημείο αντέδρασε και έφερε το ματς τούμπα με επιμέρους 17-9 (20-19) με το δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο με 24-24.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα όμως τα τρία φάουλ του Μαντζούκα και ένα πολύ καλό τελείωμα των Ισλανδών έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με διαφορά τεσσάρων πόντων υπέρ των Σκανδιναβών (41-45).

Στο β’ μέρος οι παίκτες του Παπαδόπουλου δεν ήθελαν να κάνουν δύσκολη την υπόθεση πρόκριση και με όπλο την άμυνα στα μέσα της τρίτης περιόδου πήραν διψήφια διαφορά 11 πόντων (63-52) με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να πηγαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο με +9 (65-56).

Το μομέντουμ βρισκόταν στην ελληνική πλευρά που άνοιξε τη διαφορά στο +14 (76-62). Κάποια λάθη των παικτών της εθνικής μας έφεραν εύκολα καλάθια δίνοντας σφυγμό στους Ισλανδούς που στα δύο λεπτά πριν τη λήξη ήταν στο -4 (78-74). Εκεί όμως η Ελλάδα βρήκε τη λύση στην επίθεση και προκρίθηκε στους «8» με σκορ 83-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 41-45, 65-56, 83-75

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ελλάδα – Ισλανδία 83-75 |HIGHLIGHTS”,”description”:”Μία ακόμη τρομερή φάση για τον Έλληνα άσο που ξεχωρίζει και στο σημερινό ματς”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNy8xMi8xNy8yOV80MF82NGFlZTMwNDE3Mzc4LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M29S”,”uploadDate”:”2023-07-12T17:33:57.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cu0d3x26cro9″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”expires”:”2023-07-18T21:00:00.000Z”,”regionsAllowed”:”GR”}