Ελλάδα – Ρουμανία 69-54: Δια χειρός… Ζιάκα στα προημιτελικά

Η Εθνική γυναικών μπάσκετ Κ18 με νίκησε τη Ρουμανία και πήρε την πολυπόθητη πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ της δεύτερης κατηγορίας.

Με κορυφαία τη Ζιάκα που πέτυχε 17 πόντους και από κοντά τη Χατήρα που πρόσθεσε άλλους 15 η Εθνική γυναικών Κ18 είναι στα προημιτελικά αφού νίκησε τη Ρουμανία σε ματς τελικό.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες είχαν από μια περίοδο έκαστος. Αρχικά η Ρουμανία στο πρώτο δεκάλεπτο επέβαλε τον ρυθμό της και στο 10΄ ήταν μπροστά με 7 πόντους (7-14).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με την έναρξη της δεύτερης περιόδου φάνηκε να ξυπνάει και με πολύ καλή εμφάνιση επιθετικά έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 3 πόντους (31-28).

Με την ίδια φρεσκάδα μπήκαν τα κορίτσια του Κτιστάκη και στο β’ μέρος αφού η Ελλάδα στα μέσα της τρίτης περιόδου βρέθηκε στο +13 (46-33).

Οι Ρουμάνες όμως είχαν αντίδραση και με επιμέρους 15-2 έφεραν στην αρχή της τέταρτης περιόδου το ματς στα ίσια (48-48). Το ματς όμως δεν έγινε θρίλερ αφού η Ελλάδα με σερί 13-0 (61-48) κλείδωσε τη νίκη πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ με σκορ 69-54 όπου θα διεκδικήσει την άνοδό της στην πρώτη κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 7-14, 31-28, 47-44, 69-54