Αυστρία – Ελλάδα 32-46: Νίκησε και πλέον η πρόκριση είναι στα χέρια της

Μεγάλη νίκη πέτυχε η εθνική γυναικών Κ18 κόντρα στην Αυστρία για τη δεύτερη αγωνιστική του Eurobasket που διεξάγεται στη Βουλγαρία.

Με κορυφαία την Στολίγκα που πέτυχε 26 πόντους με 6 τρίποντα η εθνική μας ομάδα είναι πλέον το φαβορί για την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ της δεύτερης κατηγορίας στην ηλικιακή ομάδα των Κ18 όπου θα διεκδικήσει την άνοδό της στην πρώτη κατηγορία.

Για να το πετύχει αυτό πρέπει να κερδίσει την Τετάρτη το βράδυ την Ρουμανία σε ένα ματς δίχως αύριο.

Το ματς δεν είχε δάφνες ποιότητας αφού οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες με το ημίχρονο να κλείνει με το σκορ ισόπαλο με 19-19.

Στο δεύτερο μέρος όμως τα κορίτσια του Γιάννη Κτιστάκη με μπροστάρη την Στολίγκα έδειξαν την ποιότητα τους και στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 17-6 κλείδωσαν τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-11, 19-19, 26-29, 32-46

ΕΛΛΑΔΑ (Κτιστάκης): Μπλιθικιώτη 1 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Χατήρα 7 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Στολίγκα 26 (3/7 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Τσάμη 6 (9 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα 2 μπλοκ), Ζιάκα (8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ) , Γεωργακοπούλου, Μαργέλου , Παλάσκα 6 (6 ριμπάουντ), Παρασκευοπούλου (6 ριμπάουντ), Στεφανάκη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 7/33 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 11/19 βολές, 49 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 16 λάθη, 16 κλεψίματα, 8 μπλοκ