Νίκησε τη Βίρτους με φοβερή άμυνα και πανηγύρισε το πρωτάθλημα Ιταλίας η Αρμάνι (vid)

Η τρομερή αποτελεσματικότητα στην άμυνα ήταν το «κλειδί» και η Αρμάνι κατέκτησε το 30ο πρωτάθλημα Ιταλίας στην ιστορία της. Με εξαιρετικό παιχνίδι στο αμυντικό κομμάτι νίκησε στον καθοριστικό 7ο τελικό στο Μιλάνο τη Βίρτους Μπολόνι με 67-55, έκανε το 4-3 στη σειρά και πανηγύρισε τον τίτλο. Είχε και την ώθηση από τον κόσμο στο κατάμεστο «Mediolanum Forum», πήρε γρήγορα τον έλεγχο και κρατώντας σταθερά ένα προβάδισμα θα ‘λεγε κάποιος ότι έφτασε εύκολα στην επικράτηση.
Πρώτος παίκτης στο παρκέ ήταν ο Τζίτζι Ντατόμε με 16 πόντους. Έντεκα πόντους σημείωσε ο Μπίλι Μπάρον και 10 πόντους ο Σαβόν Σιλντς. Μόνο στα πρώτα λεπτά ήταν πολύ κοντά οι δύο ομάδες και με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για πρώτη φορά με 16 πόντους.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Αρμάνι διατήρησε τη διψήφια διαφορά και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βγάζουν σημάδια κούρασης. Είναι χαρακτηριστικό ότι πέτυχαν μόλις 5 πόντους στην τρίτη περίοδο κι όταν το σκορ έγινε 48-34 δεν φαινόταν ότι μπορούσε ν’ αλλάξει το παραμικρό.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν επιθετικές λύσεις, η Αρμάνι έκοβε και έραβε στέλνοντας τη διαφορά και στους 15 πόντους (64-49) και το ματς ολοκληρώθηκε στο 67-55 για να δοθεί το έναυσμα για τους έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 38-29, 48-34, 67-55

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Αρμάνι Μιλάνο – Βίρτους Μπολόνια 67-55 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Αρμάνι Μιλάνο – Βίρτους Μπολόνια 67-55 |HIGHLIGHTS|”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wNi8yMy8yMC8zN18zMV82NDk2MDI4YmQwNDIwLmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT7M2S”,”uploadDate”:”2023-06-23T20:36:37.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-ctkbe8aaxzld”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}