Ερυθρός Αστέρας – Παρτίζαν 68-56: Ισοφάρισε ο Αστέρας και πλέον πέμπτο ματς

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε και το δεύτερο παιχνίδι στην έδρα του κόντρα στην Παρτίζαν, ισοφάρισε τη σειρά των τελικών με μπροστάρη τον Φακούντο Καμπάσο και οι δύο ομάδες πλέον θα λύσουν τι διαφορές τους σε πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι στη «Σταρκ Αρένα».

Ο Αργεντινός τελείωσε το ματς με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Αστέρα να πηγαίνει με +8 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (32-24). Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στο τρίτο δεκάλεπτο, ξέφυγαν με +17 (49-32) και έδειχναν πως θα φτάσουν με άνεση στη νίκη, ωστόσο η Παρτίζαν πλησίασε στους 5 (56-51). Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι παίκτες του Ομπράντοβιτς πίστεψαν πως έχουν ελπίδα να πάρουν το ματς, αφού με 9-0 οι γηπεδούχοι καθάρισαν οριστικά το ματς.

Έξουμ και Πάντερ με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Παρτίζαν που θα υποδεχθεί τον «αιώνιο» αντίπαλό της την Παρασκευή στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι της ABA League για φέτος.

Δεκάλεπτα: 20-13, 32-24, 49-39, 68-56

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Βιλδόσα 8 (4 ριμπάουντ) , Καμπάσο 21 (4/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη) , Μίτροβιτς 5 (6 ριμπάουντ) , Λάζιτς , Μάρτιν 2 , Ντόμπριτς 14 (7 ριμπάουντ) , Νέντοβιτς (3 ασίστ) , Μάρκοβιτς 3 (1), Πετρούσεβ 10 , Μπέντιλ 2

Παρτίζαν (Ομπράντοβιτς): Λεντέι 9 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Πάντερ 10 (1/5 τρίποντα, 4 λάθη) , Σμάιλαγκιτς 3 (1), Έξουμ 12 (1/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Νάναλι 4, Λεσόρ 4 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 2 , Μάνταρ 2