Τσεχία – Ελλάδα 79-76: Άμυνα και Χολεσίνσκα απέκλεισαν την εθνική

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών ηττήθηκε από την Τσεχία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Eurobasket.

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του Eurobasket αφού η Τσεχία εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική λειτουργία και με πρωταγωνίστρια τη Χολεσίνσκα που πέτυχε 18 πόντους, τους 10 στην τελευταία κρίσιμη περίοδο, προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μεγάλο ματς έκανε η Φασούλα με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ ενώ άλλους 22 πόντους πρόσθεσε η Σπανού.

Σημαντικό ρόλο έπαιξε πάντως και η κούραση αφού η εθνική ομάδα έπαιξε χτες το βράδυ με την Ισπανία και σε λιγότερο από 24 ώρες έδινε ματς ζωής και θανάτου.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Ελλάδα να έχει τα ηνία του αγώνα έχοντας ένα μικρό προβάδισμα (9-13). Στη συνέχεια το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήγε στο +7 με τρίποντο της Χριστινάκη (11-18) αλλά η Τσεχία στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου απάντησε με επιμέρους 11-4 για να κλείσει η πρώτη περίοδος με το σκορ ισόπαλο (22-22).

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στα πρώτα λεπτά (30-30) με τα κορίτσια του Πρέκα να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση από τη Φασούλα και να παίρνουν ένα ελαφρύ προβάδισμα τεσσάρων πόντων (34-38).

Οι Τσέχες όμως έτρεξαν ένα επιμέρους 7-2 και βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 41-40. Η Σπανού όμως στα 3΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου έστειλε την Ελλάδα με ένα πόντο μπροστά στα αποδυτήρια (41-42).

Το β΄ μέρος άρχισε με την ελληνική ομάδα να έχει καλές επιλογές στην επίθεση και με τις Σπανού και Φασούλα να είναι κυρίαρχες στις δύο ρακέτες πήρε στο +5 (52-57). Η Τσεχία όμως βρήκε μεγάλα σουτ τριών πόντων με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο με 61-61.

Στην τελευταία περίοδο η Ελλάδα κόλλησε καταρχήν επιθετικά με την Τσεχία να κλειδώνει τη Φασούλα και να παίρνει προβάδισμα 6 πόντων (69-63). Όμως η ομάδα του Πρέκα με ένα σερί 5-0 έφερε το ματς στον πόντο (69-68).

Εκεί όμως μίλησε η Χολεσίνσκα αφού με δύο γκολ φάουλ έκανε το ματς 75-68. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είδε την Παυλοπούλου να θέλει να φέρει το ματς τούμπα και με ένα τεράστιο τρίποντο έφερε το ματς στον πόντο (75-74).

Η Χολεσίνσκα με 2/2 βολές στα 20΄΄ έκανε το 77-74 με τη Φασούλα να μειώνει σε 77-76. Η Ελλάδα έκανε φάουλ και ξανά η δήμια Χολεσίσνκα ευστόχησε και στις 2 κάνοντας το 79-76 που ήταν και το τελικό σκορ που σήμανε τον αποκλεισμό της εθνικής μας από το Eurobasket.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-42, 61-61, 79-76

ΤΣΕΧΙΑ (Πτάτσκοβα): Μπρεζίνοβα, Χάμζοβα 3 (6 ριμπάουντ), Χολεσίνσκα 19 (4/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 8 ασίστ), Στουπάλοβα 10 (2), Βιοράλοβα 6 (2/8 σουτ), Αντέλοβα 7 (1), Τσέχοβα 7 (3/9 σουτ), Παούροβα 4, Σίποβα 15 (1 τρίποντο, 8/8 βολές), Βοράτσκοβα, Ζεϊτχαμέροβα 8 (2)

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Χριστινάκη 11 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Φασούλα 26 (12/19 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Σπανού 22 (7/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσινέκε 7 (1), Μποσγανά, Σωτηρίου, Σταμάτη, Σταμολάμπρου 4