Μπαρτσελόνα – Ρεάλ 86-85: Οι Καταλανοί έκαναν το 2-0 σε ματς «θρίλερ» (vid)

Σε ένα ματς διαφήμιση του μπάσκετ η Μπαρτσελόνα νίκησε τη Ρεάλ και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Ισπανίας.

Μπαρτσελόνα και Ρεάλ έδωσαν μια μπασκετική παράσταση απόψε στο Παλαού Μπλαουγκράνα με τους Καταλανούς τελικά να παίρνουν σε ματς θρίλερ το ροζ φύλλο αγώνα και να κάνουν το 2-0 στη σειρά.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μίροτιτς που πέτυχε 25 πόντους ενώ ακολούθησε ο Βέσελι που πρόσθεσε άλλους 18.

Όλο το ματς σχεδόν ήταν η τελευταία περίοδος αφού οι δύο ομάδες από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ήταν χέρι – χέρι στο σκορ με το ημίχρονο αρχικά να λήγει με 45-41 υπέρ των γηπεδούχων που στο 30′ ήταν στο +3 (68-65).

Στην τελευταία περίοδο όμως η Ρεάλ με ηγέτη τον Γιούλ «άγγιξε» τη νίκη αφού 2 λεπτά πριν τη λήξη ήταν στο +6 (74-80). Όμως η Βασίλισσα πραγματικά αυτοκτόνησε με την Μπαρτσελόνα αρχικά να φτάνει σε ελάχιστο χρόνο στο -1 (79-80) και τους Ταβάρες, Γιούλ να χάνουν σημαντικές βολές με τους γηπεδούχους να είναι ψύχραιμοι και με τον Λαπροβίτολα με 2/2 βολές πήραν προβάδισμα με 86-85

Την τελευταία επίθεση την πήρε ο Γιούλ για τη Ρεάλ αλλά το… μανταρίνι του δεν είχε την κατάληξη όπου είχε στον τελικό του Final 4 και η σειρά έγινε 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-41, 68-65, 86-85

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Κάλινιτς 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σατοράνσκι 4 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαπροβίτολα 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Αμπρίνες 2, Μίροτιτς 25 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντα Σίλβα 2, Σανλί 5 (1), Βέσελι 18 (6/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 10 (2), Νάτζι

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Χεζόνια 18 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ροντρίγκεθ 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Πουαριέ 11 (5/5 δίποντα), Γιουλ 15 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Γιαμπουσέλε 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1), Κοζέρ 3 (1), Φερνάντεθ, Χάνγκα 2, Ταβάρες 13 (4/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μούσα 2 (1/7 σουτ)

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 86-85 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 86-85 |HIGHLIGHTS|”,”thumbnailUrl”:”https://i2thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wNi8xOC8xOC80Nl8zMl82NDhmNTEwODYxNGU0LmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M46S”,”uploadDate”:”2023-06-18T18:49:29.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-ctfzzkgqf7sx”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}