Ισπανία – Ελλάδα 76-60: Ηττήθηκε και τώρα… Τσεχία (vid)

Η εθνική γυναικών ηττήθηκε στο τελευταίο ματς του ομίλου κόντρα στην Ισπανία τερματίζοντας τρίτη και θα αντιμετωπίσει σε αγώνα μπαράζ την Τσεχία.

Η Εθνική μας δεν τα κατάφερε να πάει απευθείας στα προημιτελικά του φετινού Ευρωμπάσκετ αφού η Ισπανία με κορυφαίες τις Κάσας και Καρέρα που είχαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα πήρε τη δεύτερη θέση του ομίλου.

Για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα επιθετικά ξεχώρισαν οι Σπανού και Παυλοπούλου με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι χέρι – χέρι με την εθνική μας ομάδα να μην μπορεί να σπάσει εύκολα την ισπανική άμυνα και την πρώτη περίοδο να λήγει με 20-18 υπέρ των Ισπανίδων.

Στη δεύτερη περίοδο όμως η Ισπανία κυριάρχησε σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ αφού πήρε διψήφια διαφορά (33-20) με επιμέρους 13-2. Τα κορίτσια του Πρέκα από εκείνο το σημείο ξύπνησαν με το ημίχρονο να τα βρίσκει στο -8 (35-27).

Η ελληνική ομάδα στο β΄ μέρος μπήκε αποφασισμένη να καλύψει τη διαφορά στο σκορ και με τις Παυλοπούλου και Σπανού που έβαζαν το ένα καλάθι μετά το άλλο το ματς πήγε στο καλάθι (47-45) με την Ισπανία πάντως να πηγαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο μπροστά με 6 πόντους (55-49) αφού στα τελευταία λεπτά έτρεξε ένα επιμέρους 8-2.

Στην τέταρτη περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε στα πρώτα λεπτά αρκετά λάθη επιτρέποντας στην Ισπανία να πάρει ξανά διψήφια διαφορά (71-57). Ο χρόνος για μια τεράστια ανατροπή δεν αρκούσε με το τελικό 76-60 να δίνει την 2η θέση στις νικήτριες και την 3η στα κορίτσια του Πρέκα.

Αυτό σημαίνει πως η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Τσεχία στο αυριανό μπαράζ, ενώ η Ισπανία πάει απευθείας στη Σλοβενία για την τελική φάση.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-27, 55-49, 76-60

ΙΣΠΑΝΙΑ (Μέντεθ): Καρέρα 14 (7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Κάσας 16 (6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καθόρλα 8 (2/8 σουτ), Ουβίνα 12 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μέντες, Κόντε 2, Ντομίνγκεθ 2, Γκιλ 9, Γκίνθο 4, Ροντρίγκεθ 3 (1), Τόρενς 7 (1)

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Αλεξανδρή 3 (1), Μποσγανά 2, Δίελα, Καρλάφτη, Σωτηρίου 8 (2), Χριστινάκη 2, Φασούλα 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 13 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ασίστ), Σπανού 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Σταμάτη, Σταμολάμπρου 1, Τσινέκε 7 (1)