Βίρτους – Αρμάνι 93-89: Στο 2-2 οι τελικοί μετά από ματσάρα 50 λεπτών

Η Βίρτους Μπολόνια χρειάστηκε δύο παρατάσεις αλλά τελικά κατάφερε να νικήσει την Αρμάνι κάνοντας το 2-2 στους τελικούς της Ιταλίας.

Το σύνολο του Σκαριόλο είχε από νωρίς τον έλεγχο του ματς και βρέθηκε στο +17 (69-52) αλλά η ομάδα του Μεσίνα με μια αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στο -4 (69-65). Εκεί η Βίρτους πήρε ξανά αέρα 9 πόντων (74-65) αλλά το Μιλάνο με τρίποντο του Νέιπιερ ισοφάρισε τον αγώνα και το ματς πήγε στην παράταση με σκορ 76-76.

Σε αυτή δεν κρίθηκε αρχικά τίποτα αφού οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες και με το σκορ στο 80-80 οδηγήθηκαν και σε δεύτερη παράταση. Εκεί η Βίρτους ήταν πιο ψύχραιμοι με τους Μπελινέλι και Τεόντοσιτς να σφραγίζουν τη νίκη με σκορ 93-89 κάνοντας το 2-2 στη σειρά των τελικών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 40-31, 60-47, 76-76 (κ.α.), 80-80 (1η παράταση), 93-89

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπελινέλι 18 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Παγιόλα 5 (1), Τζαϊτέ 7, Σενγκέλια 9 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάκετ 9 (1), Μίκι 18 (7/13 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Οτζελέγε 9 (2), Τεόντοσιτς 10 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Αμπάς, Κορντινιέ 8 (14 ριμπάουντ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Τονούτ, Μέλι 12 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπάρον 6 (2), Νέιπιερ 16 (2/8 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 6/7 βολές, 8 ασίστ), Ρίτσι 5 (1), Μπιλίγκα 2, Χολ 4, Μπαλντάσο, Σιλντς 26 (8/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Χάινς 2, Ντατόμε 8 (1), Φόγκτμαν 8 (2)