Ελλάδα – Λετονία 73-65: Νίκησε το φαβορί του ομίλου και μπήκε στο κόλπο της πρόκρισης (vid)

Η εθνική ομάδα μπάσκετ των γυναικών ήταν εξαιρετική και νίκησε το φαβορί του ομίλου Λετονία μπαίνοντας για τα καλά στο κυνήγι της πρόκρισης.

Η Ελλάδα χρειαζόταν νίκη για να παραμείνει σε τροχιά πρόκρισης και με κορυφαίες τις Φασούλα και Σπανού που πέτυχαν από 22 πόντους η κάθε μια νίκησε τη Λετονία που είναι το φαβορί του ομίλου βάζοντας φωτιά αφού πλέον είναι γερά στο κόλπο και η Ισπανία με το Μαυροβούνιο που παίζουν σε λίγη ώρα.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τα κορίτσια μας αφού ήταν αρκετά άστοχες στο πρώτο δεκάλεπτο (6-12) αλλά η Σπανού με την Χριστινάκη το έφεραν στον πόντο (13-14) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 13-17.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε πολύ άσχημα για την εθνική μας αφού οι Λετονές με συνεχόμενα τρίποντα έφτασαν στο +11 (15-26) αλλά με οδηγό την άμυνα τα κορίτσια του Πρέκα έτρεξαν ένα επιμέρους 17-8 και το ημίχρονο έκλεισε στο καλάθι (32-34).

Στο β΄ μέρος όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν απολαυστικό και με τις Φασούλα, Σπανού να κάνουν πάρτι κάτω από τις δύο ρακέτες η Ελλάδα πήρε προβάδισμα 8 πόντων (45-37) με το σκορ στο 30′ να είναι στο 56-47.

Στην τελευταία περίοδο η Λετονία βρήκε κάποια μακρινά σουτ που έφεραν το ματς στο 58-53 αλλά η Φασούλα όταν η Εθνική χρειάστηκε σκορ ήταν εκεί και το τελικό 73-65 έδωσε βαθιά ανάσα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για τη συνέχεια του ομίλου στο Ευρωμπάσκετ.

Επόμενο παιχνίδι της Ελλάδας, αυτό κόντρα στην Ισπανία. Υπενθυμίζεται πως η πρώτη κάθε ομίλου περνά απευθείας στα προημιτελικά, ενώ οι άλλες δύο παίζουν νοκ-άουτ.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 32-34, 56-47, 73-65

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Χριστινάκη 11 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φασούλα 22 (7/15 δίποντα, 8/8 βολές, 11 ριμπάουντ), Σπανού 22 (6/15 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σταμολάμπρου 7, Τσινέκε 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου, Σταμάτη