Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 35-63 (οριστική διακοπή): Πρωταθλητές οι ερυθρόλευκοι μέσα σε χάος (vid)

Σε ένα ματς που διακόπηκε οριστικά λόγω των επεισοδίων που έκαναν οι οπαδοί του Παναθηναϊκού, ο καταιγιστικός Ολυμπιακός στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός είναι και επίσημα πρωταθλητής Ελλάδας για 14η φορά στην ιστορία του και δεύτερη συνεχόμενη, σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από σοβαρά επεισόδια και 2 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου διακόπηκε οριστικά.

Δεύτερο συνεχόμενο νταμπλ για τους “ερυθρόλευκους”, επίδοση που πετυχαίνουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Ο τέταρτος τελικός ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι καλές σε άμυνα και επίθεση με το σκορ να είναι ισόπαλο (7-7). Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και με επιμέρους 13-2 πήρε διψήφια διαφορά 11 πόντων (9-20) με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 15-24.

Οι Πειραιώτες ήταν πολύ εύστοχοι έξω από την γραμμή των 6,75 και στις αρχές της δεύτερης περιόδου άνοιξαν τη διαφορά στους 15 πόντους (17-32). Ο Παναθηναϊκός στα μισά της περιόδου έκανε ένα σερί 4-0 (21-32) αλλά το σύνολο του Μπαρτζώκα, μετά από το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Έλληνας τεχνικός, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα εκτόξευσε τη διαφορά στους 18 πόντους (24-42) ενώ ξεπέρασε τους 20 με τη λήξη του ημιχρόνου (26-48).

Το τριφύλλι στο β΄ μέρος δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό του Ολυμπιακού με τη διαφορά να ξεπερνά τους 30 πόντους (31-63) με τον κόσμο των γηπεδούχων να αντιδράει σε αυτό το γεγονός με γιουχαρίσματα.

Αυτό ήταν το πρώτο… μήνυμα της πράσινης εξέδρας αφού λίγο αργότερα και συγκεκριμένα 2 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 35-63 πολλοί οπαδοί άναψαν καπνογόνα και τα πέταξαν προς τον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Έτσι οι διαιτητές βλέποντας την κατάσταση να ξεφεύγει διέταξαν την προσωρινή διακοπή του ματς με τον Ολυμπιακό να αποχωρεί για να προφυλαχθεί στα αποδυτήρια του ΟΑΚΑ.

Λίγα λεπτά μετά οι διαιτητές διέταξαν την εκκένωση του γηπέδου αλλά κατά την αποχώρηση του κόσμου του Παναθηναϊκού υπήρξαν συμπλοκές μεταξύ των πιο θερμόαιμων με τα ΜΑΤ με την κατάσταση να γίνεται ξανά ανεξέλεγκτη.

Έτσι αποφασίστηκε η οριστική διακοπή του αγώνα με τον Ολυμπιακό να στέφεται πρωταθλητής και τον Παναθηναϊκό πλέον να περιμένει τη βαριά καμπάνα που θα του επιβληθεί για αυτά που συνέβησαν απόψε.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 26-48, 35-63 (οριστική διακοπή)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 3 (1/9 σουτ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς 5 (1), Γκριγκόνις 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας 6 (2), Γκουντάιτις, Π. Καλαϊτζάκης 5, Παπαγιάννης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 4, Παππάς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λούντζης 3 (1), Φαλ 8 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 11 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 11 (1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, 4, Σλούκας 6 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόλομποϊ 2, ΜακΚίσικ 8 (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 11/26 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 1/3 βολές, 21 ριμπάουντ (13 αμυντικά – 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη, 12 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 13/25 δίποντα, 11/17 τρίποντα, 4/5 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 5 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη, 12 φάουλ

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 35-63 (διεκόπη) | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα.”,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNi8xNS8yMS8wN18zMl82NDhiN2Q5NDA3NjU2LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M25S”,”uploadDate”:”2023-06-15T21:12:03.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-ctdiensyb2jd”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}