Περιστέρι – ΠΑΟΚ 73-51: Στην τρίτη θέση με «sweep» το σύνολο του Σπανούλη (vid)

Το Περιστέρι νίκησε ξανά τον ΠΑΟΚ κάνοντας το 3-0 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Η ομάδα του Σπανούλη με κορυφαίο τον Σιλβέν Φρανσίσκο που πέτυχε 16 πόντους είναι και επίσημα στην τρίτη θέση κάνοντας το 3-0 στις νίκες απέναντι στον ΠΑΟΚ που είχε μοναδικό διασωθέντα σε ένα αντικειμενικά κακό επιθετικά ματς τον Φράνκε που σημείωσε 16 πόντους.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές στην επίθεση αφού το σκορ άνοιξε από τον ΠΑΟΚ μετά από 2,5 λεπτά αγώνα. Το Περιστέρι λίγο αργότερα βρήκε λύσεις επιθετικά με τα τρίποντα του Φρανσίσκο (13-9) αλλά ο Δικέφαλος απαντούσε με το ίδιο νόμισμα (13-12). Το σύνολο του Σπανούλη πάντως με τρίποντο του Χάμερ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (24-19).

H δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 για το σύνολο του Φώτη Τακιανού που ισοφάρισε το ματς (24-24). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με επιμέρους 16-3 έκλεισαν το ημίχρονο στο +13 (40-27).

Το β΄ μέρος άρχισε όπως και το πρώτο. Με αρκετή νευρικότητα που έφερε πολύ κακό μπάσκετ εκατέρωθεν. Αυτό όμως δεν επηρέασε καθόλου το Περιστέρι που με δύο σερί τρίποντα του Μωραΐτη ανέβασε τη διαφορά στους 15 πόντους (46-31) με την τρίτη περίοδο να λήγει με σκορ 50-39.

Στην τελευταία περίοδο το επιθετικό πρόβλημα που είχε ο ΠΑΟΚ σε όλο το ματς συνεχίστηκε μην αφήνοντάς τον να κάνει μια τελευταία αντεπίθεση ώστε να προσπαθήσει για μια μεγάλη ανατροπή. Έτσι το Περιστέρι ανέβασε τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους (69-47) με το τελικό 73-51 να του σφραγίζει την τρίτη θέση στη Basket League που είναι το επιστέγασμα για την ονειρική φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-27, 50-39, 73-51

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 11 (5/8 δίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 16 (2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/5 βολές), Πουλιανίτης 4, Ντένμον 9 (2/4 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κασελάκης 4 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπιλάλης 2, Κόλμαν, Μωραΐτης 9 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ραντάνοβ 2, Περσίδης, Χουγκάζ 7 (9 ριμπάουντ), Χάμερ 9 (1)

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 16 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιλι 2 (1/7 σουτ), Μαργαρίτης 5, Καμπερίδης 3 (1), Ρένφρο 2 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Τσιακμάς 2, Χαντς 12 (6/19 σουτ), Πόλι 5, Κωνσταντινίδης, Κακλαμανάκης 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 20/36 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 12/19 βολές, 41 ριμπάουντ (36 αμυντικά – 5 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 20/47 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 2/7 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Περιστέρι – ΠΑΟΚ 73-51 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Περιστέρι – ΠΑΟΚ 73-51 | HIGHLIGHTS”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNi8xMC8xOC8yNF8wNV82NDg0YmZjNWFhMzJhLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M20S”,”uploadDate”:”2023-06-10T18:27:46.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-ct96c6s2fl5l”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}