Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 67-65: Ο Πονίτκα «έσπασε» την κατάρα και… 1-1! (vid)

Ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Πονίτκα 16 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη πήρε τη νίκη και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών.

Με κορυφαίο τον Πονίτκα που πέτυχε 12 πόντους έχοντας και το καθοριστικό τρίποντο που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του ο Παναθηναϊκός μετά από 14 σερί ματς κόντρα στον Ολυμπιακό πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Στον Ολυμπιακό έχουν παράπονα για τη διαιτησία αφού θεωρούν πως η αποβολή του Γουόκαπ στο τρίτο δεκάλεπτο είναι υπερβολική ενώ και ο Σάσα Βεζένκοφ αποχώρησε υποβασταζόμενος με πρόβλημα στο γόνατο.

Πράσινη κυριαρχία στο πρώτο δεκάλεπτο!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε φουριόζος την αναμέτρηση αφού από τα πρώτα δευτερόλεπτα είχε προβάδισμα 11 πόντων (15-4). Ο Ολυμπιακός συνήλθε από το πρώτο σοκ και με επιμέρους 9-2 έφτασε στο -4 (17-13). Το τέλος της περιόδου όμως ήταν πράσινο αφού με σερί 8-0 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 12 πόντους (25-13).

Κόκκινη… απάντηση και ανατροπή!

Οι ερυθρόλευκοι στη δεύτερη περίοδο μπήκαν πολύ δυναμικά και με όπλο την σφιχτή αλλά παράλληλα ουσιαστική άμυνά του με επιμέρους 16-2 έφερε τούμπα το ματς (29-27). Στα υπόλοιπα λεπτά το μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κακό με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33-35.

Διπλό «σοκ» για τον Ολυμπιακό και… ντέρμπι!

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με «σοκ» για τον Ολυμπιακό αφού ο Γουόκαπ αποβλήθηκε με μία τεχνική ποινή και ένα αντιαθλητικό. Το ματς έγινε ντέρμπι αφού οι δύο μονομάχοι πήγαιναν χέρι – χέρι. Λίγο αργότερα όμως οι φιλοξενούμενοι ήρθαν αντιμέτωποι με ένα μεγαλύτερο «σοκ» από αυτό της αποβολής του Γουόκαπ. Συγκεκριμένα μετά από ένα φάουλ του Μποχωρίδη πάνω στον Βεζένκοφ ο παίκτης του Ολυμπιακού έπεσε στο παρκέ σφαδάζοντας και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ του ΟΑΚΑ. Το ματς πάντως συνέχισε να είναι ντέρμπι με το δεκάλεπτο να λήγει υπέρ του Παναθηναϊκού με 51-50.

Θρίλερ και ο Πονίτκα έκανε το… 1-1!

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με το τριφύλλι να κάνει λάθη βιασύνης και τους Πειραιώτες να τα εκμεταλλεύονται αφού κρατούσαν σταθερά ένα μικρό προβάδισμα (54-59). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με επιμέρους 10-1 προσπερνώντας στο σκορ 3 λεπτά πριν τη λήξη (64-60).

Εκεί όμως μίλησε ο Παπανικολάου που με 5 σερί πόντους έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (64-65). Σε αυτό απάντησε με step back τρίποντο ο Πονίτκα που με 16¨ έκανε το 67-65. O Μπαρτζώκας κάλεσε ταιμ άουτ αλλά η επίθεση της ομάδας του δεν κατέληξε σε καλάθι με το τελικό 67-65 να κάνει το 1-1 στη σειρά των τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 12 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1/7 τρίποντα), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοφ 6 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Λούντζης (0/3 σουτ), Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/7 σουτ, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 16/35 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 8/13 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/32 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 7/8 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟ – Ολυμπιακός 67-65 |HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα στιγμιότυπα του αγώνα “,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNi8wOC8yMC8yMl81N182NDgyMzhhMWE0ZWFiLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M51S”,”uploadDate”:”2023-06-08T20:26:47.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-ct7j1n2socld”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}